Meksikalı feministler: Yasal kürtaj, hemen şimdi!

Meksika’da haftalardır Pueble şehrinin kongre binasını işgal eden kadınlar kürtaj yasağının kalkması, translara dönük ayrımcılığın sona ermesi ve kadına dönük şiddetle mücadele edilmesi için mücadelelerine devam ediyorlar

Meksika’da LGBTİ+’lar, feministler, yerliler ve öğrenciler Pueble şehrinin kongre binasını 24 Kasım tarihinde işgal etti. Eylemcilerin talepleri ise şöyle: Kürtaj yasağının kalkması, translara dönük ayrımcılığın sona ermesi ve kadına dönük şiddetle mücadele edilmesi.

Yıllardır kadın, yerli ve LGBTİ+ oldukları için yok sayıldıklarını söyleyen kadınlar bir aydan fazladır Kongre binasını işgal etmiş durumda.

Haftalardır eylemlerine ara vermeden devam eden kadınlar, ülkedeki tüm kesimleri eylemlerine destek olmaya çağırırken, ‘Yasal kürtaj, hemen şimdi!’ sloganıyla biran önce kürtaj hakkının yasallaşmasını istiyorlar.‘Biz doğururuz, biz karar veririz’

Feminist kadınların öncülüğünde başlayan Puebla Kongre binasının işgal eylemine ülkenin birçok yerinden destek açıklaması geldi.

Quintana Roo eyaletinde de kadınlar kongre binasını işgal etti. Eyalet yöneticilerin cevabı ise elektrikleri kesmek oldu. Yaklaşık 4 gündür elektriksiz olan kadınlar ‘Işığımızı kendimiz yaratırız’ diyerek direnişlerine devam ediyorlar.

Meksika’daki önemli feminist organizasyonlar, kolektif hareketler ve erkekler tarafından katledilen kadınların anneleri de işgal eylemlerine destek açıklamasında bulundular.32 eyaletin 30’unda kürtaj yasak

32 eyaletin 2’sinde kürtajın yasal olduğu Meksika’da her yıl binlerce kadın gizlice kürtaj ameliyatı olmak zorunda bırakılıyor. Mexico City ve Oaxaca eyaletleri dışında ülkede kürtaj olan kadınlar 6 yıl hapisle karşı karşıya kalabiliyor.Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin en çok yaşandığı ülkelerden biri olan Meksika’da kadın hareketleri seslerinin duyulmasını istiyor. Ülkede 2019 yılında binden fazla kadın erkekler tarafından katledilirken, feminist hareketler birçok önemli eyleme imza atarak her alanda kadın mücadelesine dikkat çektiler.

Birleşmiş Milletler’e 2016 yılından beri kadına yönelik şiddet ve cinayetlerde büyük bir artışın yaşandığı Meksika’da yaklaşık olarak her 100 bin kadından 5’i katlediliyor (bu oran 2019 yılında 2 katına çıktı).

Sadece Küba ve Uruguay’da yasal

Her yıl binlerce kadın hayatını tehlikeye atarak gizlice kürtaj ameliyatı oluyor. ABD merkezli Guttmacher Enstitüsü’nüne göre Latin Amerika ve Karaiplerdeki 2015 ila 2019 yılları arasındaki gebeliklerin yüzde 29’u kürtajla sonuçlandı.

Dünya üzerinde en kısıtlayıcı kürtaj yasaları Latin Amerika ülkelerinde bulunuyor. Bölgede sadece Küba ve Uruguay’da kürtajın kadınların isteğine bağlı. Bölgedeki güçlü Katolik ve eril gelenekler Latin Amerika’nın en büyük ülkelerinden olan Meksika, ve Brezilya’yı da etkisi altına almış durumda.

Brezilya’nın aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro iktidara gelmeden önce önüne gelecek olan her kürtaj yasasını veto edeceği sözünü vermişti.

Cinayetler ve derinleşen ayrımcılığa karşı feminist hareketlerin yükselişe geçtiği Latin Amerika kadınlar kat edecek çok yollarının olduğunu söyleyerek, mücadelelerin devam ettiğini söylemeye devam ediyorlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here