Leyla Güven eylemine ve Musa Piroğlu’na yönelik saldırıya karşı Kadıköy’de eylem

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu’nun, polisler tarafından tekerlekli sandalyesinden düşürülerek darp edilmesi Halitağa’daki bulunan HDP Kadıköy İlçe Örgütü önünde protesto edildi.

Akader, Alınteri, DAF, Devrimci Hareket, Devrimci Parti, EMEP, ESP, HDP, HDK, Kadıköy Halkevi, Kaldıraç, Kavga, Mücadele Birliği, Öğrenci Faaliyeti, Partizan, SMF, Suruç Aileleri İnisayitifi, SYKP, TİP, TÖP, Yeşil Sol Parti ve DBP tarafından örgütlenen eyleme HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Dilşat Canbaz, Musa Piroğlu, TİP Milletvekili Barış Atay ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, HDP İl Eşbaşkanı Elif Bulut ve Erdal Avcı, Devrimci Parti MYK Üyesi Burcugül Çubuk’un da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Eylem nedeniyle polis, Kadıköy’ün bir çok yerine barikat kurarak ablukaya aldı.

“Size teslim olmayan halkın iradesi dimdik karşısında”, “Biz düşersek kalkar yine yürürüz, diktatörler yenilirse sonları olur” ve “Yere düşündüğünüz vekil değil halkın iradesidir” yazılı pankartlar ile “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Tutuklu HDP’lilere özgürlük” dövizleri taşındı.

‘Leyla Güven tahammülsüzlüğü’

Polis, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganını atılması üzerine saldırı anonsu yaptı. Anons üzerine kitle sloganı daha gür bir şekilde atarak yanıt verdi.

Piroğlu: Bu iktidarı yan yana gelerek yıkacağız

İlk olarak polis saldırısına uğrayan HDP Milletvekilli Musa Piroğlu konuştu. Dün yaşanan saldırıya devrimci dayanışmanın gücüyle yanıt verildiğini belirten Piroğlu, “Bu iktidarı yıkacaksak yan yana yapacağız” dedi, yılmadan mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Kaya: Az kaldı gidecekler 

HDP Milletvekili Hüda Kaya da, iktidarın toplumun tüm kesimlerini hedef aldığını belirterek, “Az kaldı, bizim gücümüzle gidecekler” dedi.

İktidara ve iktidar gibi hareket eden polislere seslenen Kaya, “Sırtınızı dayadığınız, kraldan çok kralcılık yaptığınız o Saray’da yaşayanlar, kendileri için ‘sonumuz geldi, temizlik yapın’ dediler. Gidiciler! Kimsenin arkasına, Saray’ın arkasına sığınmayın. Kendi suçlarını örtmeye, temizlemeye çalışıyorlar. Onlar gidecek, kimsenin adına suç işlemeyin” diye konuştu. “Halkın iradesi her şeyden üstündür” diyen Kaya, halklar ve inançlar sıraladı: “Türkiye biziz, bizi bölemeyeceksiniz. Hak kazanacak, kötüler, zalimler kaybedecek” vurgusu yaptı.

‘Leyla Güven onurumuzdur’

Saldırının Leyla Güven’in tutuklanmasına karşı yapılan eylemde gerçekleştiğini hatırlatan Kaya, polis ve iktidarın Güven şahsında kadınların iradesinden korktuğu için saldırdığının altını çizdi. Kaya, şöyle devam etti: “Onurumuz olan Leyla Güven’i Mecliste de sokakta da anmaya devam edeceğiz. Ezilenlerin dayanışmasıyla yine kazanan kadınlar olacak.”

‘Hesabı mücadelemizle soracağız’

Ardından eylemi düzenleyen örgütler adına ortak açıklamayı Seher Beyitaş okudu. Beyitaş, “Musa Piroğlu’na ve anayasal hakkını kullanarak basın açıklaması gerçekleştirmek için orada bulunan tüm dostlarımıza yapılan saldırının hesabını mücadelemizle soracağız. İnsanca ve onurlu bir yaşam isteyen herkesi, haksızlığın, hukuksuzluğun karşısında tutum almaya, mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here