Las Tesis davası görüldü

İzmir’de Las Tesis protestosu nedeniyle haklarında dava açılan 24 kadından 13’ü hakim karşsına çıktı. Duruşmada, protestonun bir hak olduğu vurgulandı

İzmir’in Alsancak ilçesinde 15 Aralık 2019 günü yüzlerce kadının katılımı ile gerçekleştirilen Las Tesis performansından bir gün sonra İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından 24 kadın hakkında gözaltı kararı çıkarılmış ve kadınlar evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. “TCK 301 ve 2911 sayılı yasalara muhalefet” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren kadınlar hakkında İzmir 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nce açılan davanın 14 Mayıs 2020 tarihindeki ilk duruşma pandemi nedeniyle görülmeden ertelendi.

İzmir’de Las Tesis davası görülecek

10 Kasım 2020 tarihindeki ikinci duruşma ise İzmir’de meydana gelen deprem dolayısıyla görülmeden ertelenirken, kadınlar ilk kez üçüncü duruşmada hakim karşısına çıktı.

‘Failler değil kadınlar yargılanıyor’

Duruşma öncesi Kadın Meclisleri, Bayraklı Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Las Tesis’i değil katilleri yargılayın” pankartı açılan açıklamada, Kadın Meclisleri adına konuşan Hilal Susuz, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmadığını ve kadınların öldürülmemesini isteyenlerin yargılandığını belirtti.  Açıklamanın ardından kadınlar duruşma salonuna geçti.

Polis arayıp gözdağı verdi

Davada yargılanan üniversite öğrencisi Pınar Usta, Güvenlik Şube’de polis olduğunu iddia eden birinin kendisini davaya ilişkin tebligatı vermek bahanesiyle usulsüz bir şekilde aradığını ve kendisine gözdağı veren cümleler kurduğunu söyledi. Emniyetteki ifadesinde susma hakkını kullandığını dile getiren Usta, Anayasal bir hak olan gösteri ve yürüyüş yapma hakkını kullandığını dile getirdi.

Emniyette verdikleri ifade sırasında fotoğraflarının çekildiğini belirten Şenay Akyol da, bu fotoğrafların ertesi gün Sabah Gazetesi’nde “Örgüt üyeleri yakalandı” başlığıyla manşet olduğunu belirtti. Akyol, gazete hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

Eyleme katılmadı ama yargılanıyor

Yargılanan kadınların avukatlarından Hazal Aydın, eylemde iddianamede yer aldığı gibi “polisi çatışma ortamına sürükleme” fiilinin gerçekleşmediğini ifade etti. Avukat Ayşegül Karpuz, iddianamede yer alan suçların ve delillerin dahi net olmadığını vurgulayarak, davanın mahkeme heyeti tarafından iade edilmesi gerektiğini söyledi. Avukat Ferzan Aytekin de, adaletin sağlanması için kadınların beraat ettirilmesini istedi. Avukat Eylem Zengin ise, hakkında dava açılan Deniz Uslu’nun o gün eyleme gelmemesine rağmen yargılandığını aktardı.

Duruşma, eksik hususların giderilmesi ve duruşmaya katılmayan sanıkların dinlenmesi için 28 Nisan’a ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here