KYK Borçluları Hareketi Ankara’ya yürüyecek

KYK Borçluları Hareketi, KYK borçlarının silinmesi talebiyle birçok ilden Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu.

Üniversite öğrencilerine sonradan geri ödeme kaydı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi veriliyor. KYK Borçluları Hareketi, kredi borçlarının silinmesi için Ankara’ya yürüyeceklerini açıkladı. KYK’dan öğrenci kredisi alan kişi sayısının 5,5 milyonu bulduğu ifade ediliyor. Bir araya gelerek KYK Borçluları Hareketi’ni kuran gençler çeşitli illerde eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalıştı ve “Gençler işsiz ama onlardan borcu ödemesi bekleniyor” dedi.

Birleşe birleşe Ankara’ya yürüyeceğiz

ANKA’da yer alan habere göre KYK Borçluları Hareketi’nden Kübra Denli, yürüyüşlerinin tarihinin henüz belli olmadığını ancak ilerleyen günlerde tarihin belli olmasıyla beraber Türkiye’nin birçok şehrinden Ankara’ya yürüneceğini söyledi. KHK Hareketi’nden Candeniz Aksu ise yaklaşık 3 aydır borçların silinmesi için mücadele ettiklerini belirterek, “Bu borçlar silinmezse biz farklı noktalardan birleşe birleşe Ankara’ya yürüyeceğiz” diye uyarıda bulundu.

İş bulamadığımız için ödeyemiyoruz

KYK Hareketi’den Ebru Sert, üniversite döneminde yemekhaneye, ulaşım gibi masraflarını karşılamak için aldıkları kredilerin ödenemeyecek seviyelerde olduğunu vurgulayarak, “Bu borcu istihdam edilemediğimiz, iş bulamadığımız için ödeyemiyoruz. İş bulanlarımız da haftalık, günlük işlerde veya en fazla asgari ücretle çalışıyor” dedi. KYK kredisinin taksitlerinin asgari ücretle ödenemeyeceğini kaydeden Sert, “En az borcun 10 bin lira olduğu bir durumdan bahsediyoruz. Gün geçtikçe faiz ekleniyor. Faizler katlanıyor ve faizler ana borcunu katlamış birçok arkadaşımız var. Gençler işsiz ama onlardan borcu ödemesi bekleniyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here