Kuzey Kıbrıs’ın yeni cumhurbaşkanı Ersin Tatar olurken, Mustafa Akıncı, " uğraşanlar başardı" dedi

Kuzey Kıbrıs’ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda UBP adayı Ersin Tatar, oyların yüzde 51.7’sini alarak Kuzey Kıbrıs’ın yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Kuzey Kıbrıs’ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur sonuçları açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) , bugün yapılan seçimde oy kullanılan 738 sandığın tümünün sonuçlarını duyurdu.
Kuzey Kıbrıs cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı yarıştı.
UBP adayı Ersin Tatar yüzde 51.74 oy oranı ve 67 bin 385 oyla seçimin galibi oldu. Bağımsız aday ve şimdiki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise yüzde 48.26 oy oranı ve 62 bin 858 oyda kaldı.
Böylece Ersin Tatar yüzde 51.7 ile Kuzey Kıbrıs’ın yeni cumhurbaşkanı oldu. Mustafa Akıncı’nın topladığı oyların oranı ise 48.26’da kaldı.

Mustafa Akıncı’dan seçim sonucuna ilişkin açıklama

Kuzey Kıbrıs’ın bir önceki Cumhurbaşkanı ve bugünkü seçimi ikinci tamamlayan Mustafa Akıncı, “Bu sonucu elde etmek için yapılanları biliyorsunuz, yapanlar başardı. Sayın Tatar’a da hayırlı olsun” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ın bir önceki Cumhurbaşkanı ve bugünkü seçimi ikinci tamamlayan Mustafa Akıncı, seçim sonucuna ilişkin konuştu.
Ersin Tatar’ın seçimleri kazanmasının ardından açıklamalarda bulunan Akıncı, “Bu sonucu elde etmek için yapılanları biliyorsunuz yapanlar başardı. Sayın Tatar’a da hayırlı olsun. Kendisini aradım, telefonu meşguldü ulaşamadım. Benim için 45 yıllık siyasi hayatımın, bir sürecin sonudur. Halkımızın çok değişik etkenler altında vardığı bir sonuçtur, bu sonucu kabullenmeliyiz ve hayırlı olmasını dilemeliyiz. Kıbrıs Türk Halkı’na teşekkür ediyorum, bize gönül vermiş çalışmış herkese de ayrıca çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Akıncı, Kuzey Kıbrıs’ta 12 Ekim’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 4 gün önce Ankara’ya AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından davet edilen ve içme suyu projesiyle Kapalı Maraş’ı açacakları müjdesini veren Ersin Tatar’ı eleştirmişti.