Küba’nın geliştirdiği ilaç iki ağır koronavirüs hastasını tamamen iyileştirdi

Küba’da geliştirilen bir ilacın, koronavirüs hastalarının ölümüne yol açan ‘sitokin fırtınası’na karşı etkili olduğu sonucuna ulaşıldı. İlaç üç hastaya denendi, üç hastada stokin oranı azalırken iki hasta tamamen iyileşti. Araştırmacılar, bu anti-enflamatuar tedavinin anti viral ve kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte uygulanması halinde, ağır Covid-19 vakaları arasındaki ölüm oranlarını azaltacağı sonucuna vardı

Küba’da geliştirilen ‘Itolizumab’ isimli bir ilacın, yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarının bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi sonucu ölümlere yol açan ‘sitokin fırtınası’na karşı etkili olduğu belirtildi. Buna göre, ilacın denendiği üç hastada sitokin oranı azaldı, hastalardan ikisi tamamen iyileşti.

Infomed isimli internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre, Küba Moleküler İmmünoloji Merkezi (CIM) tarafından geliştirilen ilaç, Covid-19 hastaları için bir anti-enflamatuar tedavi olanağı sağlıyor.

İlacın, bağışıklık hücre türlerinden biri olan T-lenfositlerin çoğalmasını ve aktive olmasını engelleyip bir bağışıklık düzenleyici olarak işlediği, bu sayede de enflamasyona yol açan sitokinlerin ortaya çıkmasını azalttığı belirtildi.

Gazete Duvar‘ın Granma’dan aktardığı habere göre, CIM’in yanı sıra Victoria de Girón Temel ve Kliniköncesi Bilimler Enstitüsü ile Manuel Piti Fajardo ve Arnaldo Milián Castro Hastaneleri’ndeki Kübalı araştırmacılar, bu ilaca dair çalışmalarını uluslararası tıp dergisi Immunotherapy’de yayınladı.

Çalışma kapsamında, durumu ağır veya kritik olan Covid-19 hastasına Itolizumab ilacı verildi. Araştırmacılar, bu ilacın hastaların üçünde de sitokin IL-6 maddesinin yoğunluğunu azalttığını belirtti. Hastaların ikisinde ise hem solunum açısından hem de radyolojik iyileşmeler görüldüğü, bu durumun tam iyileşmenin önünü açtığı aktarıldı.

Araştırmacılar, bu anti-enflamatuar tedavinin anti viral ve kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte uygulanması halinde, ağır Covid-19 vakaları arasındaki ölüm oranlarını azaltacağı sonucuna vardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here