Küba : "Durumun zor olduğunu biliyoruz, hayat kurtarmaya hazırız."

Doktorlar Belize, Antigua ve Barbuda, Saint Vincent ve Granada Adaları, Dominika ve Arjantin’deki Covid-19 salgını ile mücadele edecekler. ABD hükümeti bu ülkeleri “uyarıyor”.

Telesur’un aktardığına göre, Kübalı sağlık otoriteleri; çarşamba ve perşembe günü zor durumlarla baş etme konusunda deneyimli hemşire ve doktorlardan oluşan tugayları Belize, Antigua ve Barbuda, Saint Vincent, Granada Adaları ve Dominik’e gönderileceğini duyurdu.
25 sağlık çalışanından oluşan ilk grup Belize’ye gitmek üzere bugün Havana’dan yola çıktı.
Daha önce Nikaragua’da görev alan ve ebolaya karşı Sierra Leone’de mücadele eden hemşir Orlando Borrero “Durumun zor olduğunu biliyoruz, ama hazırlığımızı yaptık ve hayat kurtarmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.
Borrero onlardan sonra 33 çalışanın daha Belize’ye yola çıkacağını açıkladı.
Geçtiğimiz haftalarda Küba bir çok ülkeye sağlık çalışanlarını göndererek dayanışma gösterdi. Örneğin 22 Mart’ta 36 doktor ve 15 hemşire Lombardia’ya vardı.
11 il ve 11 milyondan fazla nüfusa sahip olan İtalya’nın bu bölgesinde Covid-19 salgını, yetersiz hastane kapasitesi nedeniyle hizmetlerin çökmesine neden olmuştu.
Öncesinde Venezuela devlet başkanı Nikolas Maduro ülkede tanısı konulmuş henüz 91 vaka varken 130 Kübalı doktorun ülkenin virüsle mücadelesine destek olmak için geldiğini duyurdu.
Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Küba’nın gösterdiği dayanışmayı siyasi ve ekonomik nedenlerle harekete geçirilmiş bir eylem olarak tasvir ederek eleştirdi.
ABD Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma İşleri Bürosu(DRL)”Küba enternasyonal tıbbi misyonlarını öneriyor … sadece kaybettiği parayı telafi etmek için … Küba’dan Covid-19 için yardım arayan ev sahibi ülkeler anlaşmaları incelemeli ve iş ihlallerini sonlandırmalıdır” şeklinde bir twit attı.
Yerel medya kaynaklarına göre,  bu yorumlara rağmen, çoğu acil durum ve terapi uzmanı olan 500 Kübalı doktor, Arjantin’deki Buenos Aires eyaletine gidecek.