Koronavirüse karşı Adana da dayanışma ağlarını kuruyor

Adana’da sosyal medya üzerinden bir araya gelenler, koronavirüse karşı 6 farklı mahallede dayanışma ağı kurdu.

Seyhan ilçesinin Akkapı, Mıdık, Hadırlı, Bey, Denizli ve Şakirpaşa mahallelerinde dayanışma ağları kuruldu.
‘BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETMEK’
Sosyal medya üzerinden yurtdışında yapılan dayanışma ağlarından etkilendiklerini ve kentte de fiiliyata geçirdiklerini söyleyen Çağla Cemali, gençlerle sosyal medya üzerinden örgütlendiklerini belirtti.
Cemali, “Yapılan açıklamalar genel olarak herkesin tedbirini alması yönünde oldu; fakat nasıl olacağına dair hiçbir açıklama yapılmadı. Herkes elbette önlemlerini alıyor. Ama bunun tek başına önlem alarak atlatabileceğimiz bir süreç olmadığı çok açık görülmüştür. Çünkü sokağa çıkmaması gereken 65 yaş üstü insanların bakımını, ihtiyaçlarını kimlerin üstleneceği belirsizdir. Ücretsiz izne çıkarılan işçilerin evden çıkmaması için evlerine sağlık ve gıda ürünlerini nasıl alacağına, kiraların, faturaların nasıl ödeneceğine dair tek bir açıklama olmamıştır. Bizler aynı denizin dalgaları, aynı ağacın çiçekleriyiz. Komşularımız sağlıksız iken bizim önlemlerimizin sonuç vermeyeceğini biliyoruz. Bu nedenle günlük yaşantımız değişmiş ve birçok yeni sorunla karşılaşmış durumdayız. Yalnız olmadığımızı hatırlamak, bu sürece birlikte çözüm üretmek, herkesin yapabilecekleri doğrultusunda dayanışmayı geliştirmektir.”
‘BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ’
“Risk grubundaki yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, işten çıkarılan işçiler, fiziksel engeli olan komşularımız ile dayanışmak üzere bu ağları kurduk” diyen Yusuf Uzel, ilk iş olarak bu ağları sosyal medyadan yaygınlaştırıp, insanların ihtiyaçlarını tespit ederek, bu ihtiyaçlara cevap olmak olduğunu aktardı.
Uzel, “Elbette biz gençler önlemlerimizi alarak bu döngünün sürmesinde aktif rol alacağız. Paylaşılan ürünlerin, muhtarların desteği ve bize ulaşan mahallelinin tespiti ile dağıtımını organize edeceğiz. Birlikte ihtiyaçlarımızı gidermek için, ayakta durabilmemiz için dayanışmayı büyütürken taleplerimizi de tek bir ağızdan ifade edeceğiz. Şimdi de yaşamımızı tehdit eden ve bizi yalnızlaştıracağını düşünen virüse; bu virüsü bu şekilde ele alan yetkililere karşı da birlikte olduğumuzu göstereceğiz” dedi.
İktidar tarafından insanlar değil sermayeye destek aktarıldığını belirten Uzel, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanların canı konusu iken fabrikaların karı düşünülüyor.  Bizler ise yarını nasıl geçireceğimizi dahi hayal edemiyoruz. Bu süreci anca bir arada olur, birbirimizi ve kendimizi savunmak için dayanışırsak aşabiliriz. Mahalledeki tüm gençleri ‘benim ne katkım olur ki?’ diye düşünmeden yapabilecekleri ne var ise ‘dayanışma yaşatır’ diyerek bu ağlara katılmaya çağırıyoruz.”
Kaynak: MA