Koronavirüs nedeniyle TTK'da üretim durduruldu

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) koronavirüse karşı alınacak tedbirler kapsamında, TTK’da üretimin durdurulduğunu açıkladı
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre tüm dünyada ve Türkiye’de yayılmaya devam eden koronavirüse karşı alınacak tedbirler kapsamında, TTK’da üretim durduruldu. İş güvenliği amacıyla tüm müesseselerde belirli sayıda işçi çalıştırılırken, diğer işçiler ikinci bir emre kadar idari izne çıkarıldı.
GMİS Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:
“Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) üretim durdurulmuştur. TTK Yönetimi ve Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) yaptığı toplantı sona erdi. TTK’ya bağlı müesseselerde çalışan işçilerimiz ikinci bir emre kadar idari izne çıkarılmışlardır. Müessese yetkililerinin belirleyeceği zorunlu hallerde çalışılacak kadar sayı da belirlenen isimler 15 gün boyunca çalışacaktır. 15 gün sonunda bu isimlerin yerine belirlenen diğer isimler çalıştırılmak üzere işe çağırılacaktır. Uygulama bugün (30 Mart 2020) 24.00-08.00 yani gece vardiyasından itibaren başlayacaktır. Müesseselerde çalıştırılacak işçilere birim amirlerince bilgi verilecektir.
Müesseselerde çalıştırılacak sayılar şu şekildedir;
Karadon Müessesesi: 280,
Kozlu Müessesesi: 150,
Üzülmez Müessesesi: 105,
Armutçuk Müessesesi: 100,
Amasra Müessesesi: 60,
Merkez Servisleri: 30.
Toplamda 725 işçi çalıştırılacaktır.
Bu sayılar müesselerde 3 vardiyada çalışacak toplam işçi sayısıdır. Ayrıca bürolarda çalışacak işçilere birim amirlerince bilgi verilecektir. Kamuoyuna duyurulur.”