Koronavirüs ile mücadelede sıra "ihbarcılık" dönemine geldi

Evlerde mevlit, gün, taziye, yılbaşı kutlaması gibi kalabalık buluşmaların apartman sakinleri tarafından ihbar edilmesi uygulaması geliyor
Cumhurbaşkanı Kabinesinin kararlaştırdığı yeni koronavirüs kısıtlamalarıyla evlerde gün, mevlit, taziye ve yılbaşı kutlamaları yasaklanırken, bu yasakların uygulanmasının ihbara dayanacağı ortaya çıktı. Bina yöneticileri veya apartman sakinleri, bir dairedeki bu tarz kalabalık buluşmayı ihbar edebilecek.
Milliyet’in haberine göre, Kolluk kuvvetleri bu durumda hem misafire hem de ev sahibine, ayrı ayrı 3 bin 150 lira ceza kesecek.
Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına daha önce getirilen “İhbar” özelliği ile işletmelere yönelik buradan şikayetler oluşturulabiliyor. Ev içi toplantılarla ilgili tedbirlerin denetimi açısından da bu uygulamanın kullanılabileceği düşünülüyor.

İlk ihbar çağrısı Kastamonu Pınarbaşı’ndan

Ev içi toplantılara yönelik yeni tedbire ilişkin uygulamaya geçen ilk yerlerden biri Kastamonu Pınarbaşı ilçe kaymakamlığı oldu. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, “Aldığımız karar doğrultusunda 1 Aralık’tan itibaren ilçe genelinde aile, akraba ve hane ziyaretlerini yasaklıyoruz. Muhtarlarımız ve kolluk görevlilerimizin tespiti ile duyarlı vatandaşlarımızın ihbarları sonucu tedbir kararına aykırılık saptandığında hem misafire hem de ev sahibine ayrı ayrı 3 bin 150 lira idari para cezası uygulanacağını şimdiden duyurmak istiyoruz” denildi.
Öte yandan İçileri Bakanlığının “Yeni Kısıtlama ve Tedbirler” genelgesinin bir diğer maddesine göre ise, il/ilçe Hıfzıssıha Kurulları’nca, gerek görülmesi durumunda kalabalık cadde ve meydanlara aynı anda bulunabilecek kişi sayısı açısından “kota” konulabilecek. Bu kararının nasıl uygulanacağı ve İstanbul’da Taksim, Ankara’da Kızılay gibi meydanlara nasıl yansıyacağı merak konusu.