Korona günlerinde kadına şiddetin bilançosu: 18 kadın öldürüldü

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle binlerce insan hayatını kaybederken, salgına karşı vatandaşlara “evde kal” çağrıları yapılıyor.
Bu süreçte Türkiye’de kadına şiddet bilançosu da giderek artıyor. Buna göre Türkiye’de koronavirüs tanısının konulduğu günü izleyen ilk 15 gün içerisinde 18 kadın öldürüldü.
Gazeteci Sibel Hürtaş, Twitter’dan “İlk tanının konulduğu 11 Mart’ı izleyen ilk 15 gün içinde erkekler tarafından 12’si evinde olmak üzere 18 kadın öldürüldü” diyerek kadına şiddetin bilançosunu duyurdu.
Hürtaş, “Kadınlar kendileri için en tehlikeli yere evlerine kapanırken şiddete karşı destek isteyecekleri mekanizmalar da tıkandı. Kolluk kuvvetleri korona ihbarları nedeniyle yoğun, sığınma evleri ise korona negatif testi istiyor ve bu işlem uzun sürüyor” dedi.
Şiddet gören kadınlar için en etkili yöntemin erkeğin evden uzaklaştırılması olduğunu belirten Hürtaş, şunları söyledi:
“Ama bugün HSK bir kararname yayımladı ve uzaklaştırmayı düzenleyen 6284 sayılı yasanın uygulanmasını adeta kısıtladı. HSK kararında 6284 için hâkimlere ‘kişinin sağlığını tehdit etmeyecek şekilde uygulayın’ talimatı verdi. Yani şiddet gösteren erkek yine de evde kalsın aman onun sağlığına bir şey olmasın.
Kadınlar şiddet gören kadınlar için 6284 Sayılı Kanunun etkin işletilmesini ve bunun için adliyelerde nöbetçi mahkemelerin olmasını, şiddet gören kadınların acilen korumaya alınmasını istiyor. Şiddet gören erkeklerin korunmasını değil.”