Koç Üniversitesi öğrencileri:”Boğaziçili arkadaşlarımızın yanındayız”

Koç Üniversitesi öğrencileri, “Kayyım rektöre karşı mücadeleyi seçen Boğaziçili arkadaşlarımızın ve her yerde karşı anayasal hak gasplarına karşı mücadele edenlerin yanındayız” dediler.

Koç Üniversitesi öğrenci kulüpleri ve toplulukları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya ilişkin açıklama yaptı.

Prof. Dr.  Bulu’nun atama kararının antidemokratik olduğu ifade edilen yazılı açıklamada özetle şöyle denildi:

“Kayyım yolu idareyi bir politika haline getiren iktidar, bir adım daha ileri giderek Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyım rektörünün yerine üniversite dışından yeni bir kayyım rektör atamıştır.

“Akademik geçmişi AKP ilçe teşkilatı kuruculuğu ve milletvekilliği aday adaylığı içeren Melih Bulu, sarayın üniversiteleri kendine bağlama isteğinin açıktan dışavurumudur.

“Kararı tanımıyoruz”

“Demokratik ve özerk bir üniversitenin gereği olarak, üniversiteye dair alınan her karar üniversite bileşenlerinin iradesiyle belirlenmelidir. Antidemokratik yollar ile alınan bu kararı tanımıyoruz.

“Üniversiteleri karanlığa teslim etmeyeceğiz; özgür bilimsel eğitimi, aydınlanmayı ve demokratik üniversiteyi savunacağız. Kayyım rektöre karşı mücadeleyi seçen Boğaziçili arkadaşlarımızın ve her yerde karşı anayasal hak gasplarına karşı mücadele edenlerin yanındayız. Üniversiteler bizimdir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here