Koç Üniversitesi akademisyenleri: Boğaziçi öğrencileri ve çalışanlarının yanındayız

Koç Üniversitesi öğretim üyeleri, yaptıkları açıklamayla Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve çalışanlarının yanlarında olduklarını beyan etti.

Koç Üniversitesi öğretim üyeleri, yaptıkları açıklamayla Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve çalışanlarının yanlarında olduklarını duyurdu.

“Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinin haklı protestolarını destekliyoruz. Üniversitelerin bilim üretilebilen alanlar olarak kalabilmesinin yolu baskıdan uzak ve özerk olabilmeleridir” denilen açıklama şöyle:

“Boğaziçi Üniversitesi’ne, kurum mensuplarının görüşü alınmadan, üniversite geleneklerini hiçe sayan bir yöntemle rektör atanması ve iki yeni fakülte kurulması kabul edilemez gelişmelerdir.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinin haklı protestolarını destekliyoruz. Anayasal haklar dahilinde gerçekleştirilen protestoların polis tarafından sert bir biçimde bastırılmasını, öğrencilerin gözaltına alınmasını ve tutuklanmasını, meslektaşlarımızın nefret söylemlerine hedef olmasını kınıyoruz.

Üniversitelerin bilim üretilebilen alanlar olarak kalabilmesinin yolu baskıdan uzak ve özerk olabilmeleridir.

Üniversite bileşenlerine üniversite yönetiminde söz, yetki ve karar hakkı tanınmasını, bilimsel özgürlük ve üniversite özerkliğine saygı gösterilmesini, tutuklu öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını ve yürürlükteki yasaların üniversite kurumunun sorgulayıcı eğitim ve bağımsız araştırma misyonlarıyla uyumlu hale getirilmesini talep ediyoruz.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here