KESK' ten kıdem tazminatı için birlikte mücadele çağrısı

KESK Yürütme Kurulu, kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine ilişkin “Bugün işçilerin kıdem tazminatına göz dikenlerin yarın kamu emekçilerinin emekli ikramiyelerini hedefe koymayacağının bir garantisi yoktur” diyerek birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Yürütme Kurulu, kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Neredeyse her iki yılda bir tekrar ısıtılıp servis edilen Kıdem Tazminatı Fonu bu kez Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ambalajı ile allanıp pullanıp önümüze konulmaktadır. Ancak ambalajı ne kadar cilalansa hedef en başından beri işçilerden ve kamu emekçilerinden yapılan kesintilerin sermayeye ucuz kredi olarak aktarılması, özel emeklilik şirketlerinin beslenmesidir” diye belirtildi.

‘Hedefte kamusal emeklilik hakkı da var’

Sadece kıdem tazminatı değil kamu emekçilerinin kamusal emeklilik hakkının da iktidarın hedefinde olduğu belirtilen açıklamada, “Nitekim medyaya da yansıyan bilgilere göre masada olan modellerden birisi de cayma hakkını kullananların sayısının artması üzerine beklenen verimin alınmadığı zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) olarak yeniden yapılandırılması modelidir. Buna göre daha önce zorunlu BES’ten çıkanlar da dahil olmak üzere tüm çalışanların, cayma hakkı olmaksızın ve en erken 10 yıl içinde sistemden çıkabilme gibi ağır şartlarla TES’e dahil edilmesi hedeflenmektedir. Bugün işçilerin kıdem tazminatına göz dikenlerin yarın kamu emekçilerinin emekli ikramiyelerini hedefe koymayacağının bir garantisi yoktur” denildi.

‘Birlikte mücadele çağrısı’

Açıklamada, şu çağrı yapıldı: “KESK olarak bugün işyerinde, fabrikasında, sokakta ‘Kıdem Tazminatıma Dokunma’ diyen işçilerin onurlu mücadelesini selamlarken, tüm kamu emekçilerini, emekten yana olan tüm kesimleri sadece işçilere destek açıklamaları ile yetinmemeye, elimizde kalan son hakları gasp etmeye çalışanlara karşı işçisiyle kamu emekçisiyle omuz omuza vermeye, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”