KESK: Gözaltılar derhal serbest bırakılsın

Eğitim emekçilerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren KESK Amed Şubeler Platformu, gözaltına alınan öğretmenlerin derhal serbest bırakılmasını istedi. 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)  Diyarbakır Şubeler Platformu, sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan Eğitim-Sen üyelerine ilişkin Yenişehir ilçesinde bulunan Ofis Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yapmak istedi. Ancak açıklamanın yapılacağı nokta polis kalkanlarıyla abluka altına alındı. Valilik yasağını gerekçe göstererek açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini bildirilmesi üzerine kitle ile polis arasında uzun süren tartışmalar yaşandı.
Yapılan müzakereler sonucunda açıklamanın Ekinciler Caddesi üzerinde bulunan Eğitim-Sen 1 No’lu Şube binasının önünde yapılacağı bildirildi. Bunun üzerine Sanat Sokağı’ndan şube binası önüne alkış ve sloganlarla yürümeye başlayan kitlenin önü, şube binası önünde polis tarafından tekrardan kesildi. Burada yapılan müzakereler sonucunda kitlenin açıklama yapmasına izin verildi.
Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Pero Dündar, İmam Taşçıer ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır da katıldı. Açıklamada, “İnadına Eğitim Sen! İnadına KESK” yazılı pankartlar açıldı.
Burada ilk olarak konuşan, Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Sadrettin Kaya, gözaltı operasyonlarının olağanlaştırılmak istendiğine dikkati çekerek, bu uygulamaları kabul etmeyeceklerini söyledi.  Gözaltı operasyonların sindirme ve korkutma amacı taşıdığına vurgu yapan Kaya, Eğitim-Sen’in mücadele geleneğinde korkunun olmadığını belirtti.

‘Haksız ve hukuksuz’

Ardından basın metnini okuyan Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Emine Akçay, 26 eğitim emekçisinin, demokratik eylem ve etkinlikler ile sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek haksız ve hukuksuz bir biçimde gözaltına alındığını söyledi. Akçay, gözaltına alınanlar arasında 5 aylık hamile ve 8 aylık bebeği olan iki kadın eğitim emekçisinin bulunduğu bilgisini de paylaştı.
Akçay’ın sözü sık sık, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” “Direne Direne Kazanacağız” “AKP Gidecek Biz Kalacağız” sloganlarıyla kesildi.

‘Toplumsal muhalefet sindiriliyor’

Akçay, gözaltı ve operasyonları ülkenin rutini haline getiren AKP iktidarının yanında yer almayan, yanlışını dile getiren sivil toplum örgütleri, gazeteciler, seçilmiş milletvekilleri, parti temsilcileri ve sivil toplum aktivistlerinin baskı, tehdit, gözaltı ve tutuklamalarla sindirilmeye çalışıldığına vurgu yaptı.
Akçay, gözaltına alınan bütün eğitim emekçilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Mücadele kararlılık vurgusu

Akçay’ın ardından söz alan DBP Eşgenel Başkanı Saliha Aydeniz ise, gözaltı operasyonların hangi gerekçeyle yapıldığını sorgulamadıklarını, bütün gerekçelerin iktidarın toplumsal ve siyasal alanda çöküşünü sembolize ettiğine söyledi. İktidarın örgütlü muhalefetten korktuğunu söyleyen Aydeniz, mücadele kararlılık vurgusu yaptı.
Basın açıklaması, alkışlar eşliğinde son buldu.