KESK Denizli Şubeler Platformu: Tüm emekçiler aşılansın

 

KESK Denizli Şubeler Platformu yaptığı açıklamada, tüm emekçilerin aşılanmasını talep etti

KESK Denizli Şubeler Platformu Candoğan Parkında bir araya gelerek tüm emekçilerin aşılanması talebiyle eylem yaptı.

6 Nisan Salı günü yapılan açıklamada, BES Şube Başkanı Yusuf Yurdakul’un “KESK olarak bugüne kadar yaptığımız bütün girişimler, Sağlık Bakanlığına acil aşılama ile ilgili olarak yaptığımız başvurulara verilen cevaplar, emekçilerinin aşılanmasına yönelik ciddi bir adımın atılmadığını ve buna dair sağlıklı bir planlamanın da olmadığını ortaya çıkarmıştır” denilmişti.

7 Nisan Çarşamba günü yapılan eylemde basın açıklamasını Tüm Bel Sen Denizli Şube Başkanı Serkan Deniz Özkan okudu. Pandeminin sınıfsal yüzüne dikkat çeken Özkan, “Her ne olursa olsun çarklar durmayacak mantığı ile kapanmanın uygulanmaması, işçi, emekçilerin hasta bile olsa üretime zorlanmaları, pandemi fırsatı ile yasalarda yeri olmayan ‘ücretsiz izin’ kavramının yasal statüye kavuşturularak emekçilerin sefalet ücretine mahkum edilmesi bu sınıfsal karakteri de açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

“Kamu emekçileri takvim dışında bırakılarak bulaş riskine terk edildi”

Özkan, ekonomik kaygılar gözetilerek ilan edilen “yeni normal” dönemlerinin, vaka ve ölüm sayılarının önlenemez şekilde yükselmesine yol açtığını ifade etti.

Halk ile yüz yüze çalışan ve risk altında olan kamu emekçilerinin durumu tam anlamıyla dikkate alınmadığını belirten Özkan şöyle devam etti: “Ötelenmeyen ödemelerden kaynaklı yoğunluk yaşayan belediye emekçileri, Vergi barışı, beyanname verme dönemlerinde yoğunlaşan vergi dairelerinde çalışan emekçiler, dava ve icra dosyalarından dolayı sürekli yoğun olan adliye emekçileri, öğretmenler ve daha birçok işkolundaki kamu emekçileri takvim dışında bırakılarak bulaş riskine terkedilmiştir.”

“Toplum sağlığı için aşı istiyoruz”

Özkan, son olarak toplum sağlığı için aşı istediklerinin altını çizerek “Aşı kamusal bir haktır; bir lütuf değildir, ödediğimiz vergilerdir, emeğimizdir; sağlık hakkımızdır, yaşam hakkımızdır. Kamu emekçilerinin, öğrencilerimizin, halkın sağlık hakkı için aşı mücadelesi, yaşamlarımıza ve geleceğimize sahip çıkma mücadelesidir. Biz Kamu Emekçileri olarak, toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz” dedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here