Kemalbay: İktidar Evren’e de, 28 Şubat’ta da rahmet okutuyor

‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaretinde konuşan Kemalbay AKP’nin Kenan Evren’e de, 28 Şubat’ta da rahmet okuttuğunu ifade etti.

“Vicdan ve Adalet Nöbeti”ni ziyaretinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay “Halklarımıza sesleniyoruz. Faşizm geldi ama kendiliğinden gitmeyecek. Direniş ve mücadele kazanacak” dedi. Kemalbay, AKP’nin Kenan Evren’e de, 28 Şubat’ta da rahmet okuttuğunu ifade etti.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” ikinci gününde de tüm engellemelere rağmen sürüyor. Dünden beri Ekin Ceren Parkı’nda oturma eylemi yapan vekilleri HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ziyaret ederek, eyleme destek verdi. Alkışlarla bariyerlerin arasında karşılanan Kemalbay, nöbetteki vekillerle tokalaştı. Vekiller, “Durmayalım, dur diyelim”, “Tecride hayır”, “Kazanalım”, “Emekçilerin hakkı gasp edilemez” dövizleri taşıdı. Kemalbay, nöbettekileri ziyaret ettikten sonra basın açıklaması yaptı.

‘FAŞİZM KENDİLİĞİNDEN GİTMEYECEK’

Kemalbay karanlıktan çıkmak için eylemin önemine dikkat çekerek, “Halkımızın özgürlüğe uluşması için verdiğimiz bir mücadeledir. Halkımızın dünden beri başlattıkları eylemi selamlıyorum. Çağlayan Adliyesi/nde özgür basın esir alınmış, bugün burada vicdan ve adalet nöbeti var. Dün 5 Haziran duruşması vardı. Türkiye’de adalet olmuş olsaydı, 5 Haziran’daki katliam olmayacaktı. Suçlular bulunup adalet karşısına çıkarılsaydı, Suruç’taki, Ankara’daki katliamlar olmayacaktı. İktidarın ve ittifakların yüzünü de ortaya koyuyor. Dün yapılan duruşmada yargılanan en kritik kişi serbest bırakılmış. Daha önce Brüksel’de saldırı yapanlardan biridir. DAİŞ’e karşı önlem almayarak, Türkiye halkı tehlikeyle karşı karşıyadır. Çağlayan’daki Cumhuriyet Gazetesi çalışanları rehin alınmış. Hukuk olmadığı için, yargı bağımsız olmadığı için bizler burada vicdan ve adalet nöbetindeyiz. Halklarımıza sesleniyoruz. Faşizm geldi ama kendiliğinden gitmeyecek. Direniş ve mücadele kazanacak” diye konuştu.
AKP’ye “Siz daha önceki darbecilerden daha çok darbecisiniz” diye seslenen Kemalbay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halkın iradesini yok saymanız, HDP’nin kapısına kilit vurma peşinde olmanız, belediyelere kayyum atamanız bunun en önemli göstergesidir. İktidar bugün Kenan Evren’e de, 28 Şubat’a da rahmet okutuyor. Ne kadar darbeci olursanız olun, bizler de mücadeleci, direnişçi olacağız. Sizin darbelerinize karşı özgürlüğü savunacağız.”

‘SİVİL ÖLÜMLERİN KARŞISINDAYIZ’

Tüm sivil ölümlerin karşısında olduklarının altını çizen Kemalbay, “Necmettin öğretmen katledildi. Partimiz grup toplantısında ve basın açıklaması ile bu cinayeti kınadı. Biz HDP olarak sivillere yönelik yapılan saldırıları her zaman kınadık ve kınamaya devam ediyoruz. Bu coğrafyada başka bir Necmettin, Hakkari Yüksekova’da 7 çocuğu ile evinde otururken devlet güçleri tarafından yapılan ev baskınında katledildi. 7 çocuğunun gözü önünde öldürülen bir inşaat işçici. Bu baskında 9 aylık çocuğu polisler tarafından havaya fırlatıldı. Halen tedavi görüyor. Biz sivil katliamlara duyarlı olacağız ama bütün sivil katliamlara duyarlı olmak zorundayız. Ama görüyoruz ki inşaat işçisi Necmettin’in adı hiçbir yerde anılmıyor. Onun yaşadığı katliam bu coğrafyanın çok tanığı olduğu bir katliamdı. Bu kurşunları Kürt halkı tanıyor. Bu yargısız infazdır. Bundan önce binlerce yargısız infaz olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu infazlar devam ediyor. Bizim başlattığımız nöbet bütün sivil ölümlerine itiraz ve mücadele etmek içindir” dedi.

Ekin Ceren Parkı’ndaki ablukaya dikkat çeken Kemalbay, “Bu abluka nasıl bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyuyor. Bizler ablukaya karşı direnişimizi sürdüreceğiz. Barışı, adaleti, özgürlüğü, adaleti eşitliği savunacağız. Halkların eşitliği ve özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Kemalbay emek veren milletvekillerine teşekkür ederek, kamuoyuna nöbete katılma çağrısında bulundu.

BAYDEMİR’DEN DİYARBAKIRLILARA GÜRÜLTÜ EYLEMİ ÇAĞRISI


HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın açıklamalarından sonra konuşan parti sözcüsü Osman Baydemir, Diyarbakırlılara çağrıda bulundu. Saat 21.00’de nöbete destek için 5 dakikalık gürültü eylemi çağrısı yapan Baydemir, “Gelin bu bariyerleri kaldırın. Bu hareket Gandi hareketidir. Diyarbakır halkına çağrımızdır. Vicdan, adalet, özgürlük 21’inci yüzyılın değerleridir. Saat 21.00’de Diyarbakır’da vicdanlara bir ses olun. Bu ablukayı kırmanın bir yolu da ses çıkarmaktır. Kornalarımızla, alkışlarımızla tecridi, bariyerleri aşalım. Ve inanıyorum ki buradan çıkan ses, çığlık duyulacak. 7/24 eylemimiz sürecek burada. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılıncaya kadar bu direnişimiz sürecek” dedi.

‘NÖBETİ SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ’

Osman Baydemir, nöbet eylemini sürdürmekte kararlı olduklarını vurgulayarak, “İnanıyoruz bir gün eşbaşkanlarımız belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz darbe sonucu zindanda tutulan bütün yoldaşlarımız halkın içerisinde olacak. Bu bariyerler, bu tecritler aşılacak. Ama rica ile değil, demokratik sivil bir direnişle aşılacak. Bütün Türkiye ve dünya kamuoyuna haykırıyoruz. Bu Kerbela sıcağında cezaevinde bulunan bütün siyasetçiler özgür oluncaya kadar nöbeti sürdürmekte kararlıyız. Darbeye karşı, karşı darbe olan OHAL rejimi kalkıncaya kadar Vicdan ve Adalet Nöbetini sürdürmekte kararlıyız. Aynı şekilde bütün yakılan yıkılan Kürt şehirlerinde savaş suçluları yargılanıncaya, adalet tecelli edinceye kadar nöbeti sürdürmekte kararlıyız” diye konuştu.

‘FAŞİZM DURANA KADAR EYLEMİMİZ SÜRECEK’

“Bu abluka legal demokratik siyasetten ne kadar korkulduğunun ifadesidir. Dünden şu ana kadar tecrit altında tutulmuş olduğumuz bu alanda, adeta bir Kerbela eziyeti yaşatılıyor” diyen Baydemir, şöyle devam etti: “İçeriye milletvekillerinin kullanmaları için bir hasır dahi alınması uzun tartışma ve arbedelere neden oluyor. En insani ihtiyacın karşılanması dahi engelleniyor. Dövizlerimiz içeri alınmıyor. Tek bir yurttaşın içeri girmesine izin verilmiyor. Bize dayatılan Kerbela’dır. Bu zulme karşı ant olsun ki Hüseyin olmaya devam edeceğiz. Eğer onlar halkın seçtikleri ile halkın buluşmasından korkuyorlarsa, vicdan, adalet ve demokrasi ve barıştan korktuklarının ifadesidir. Bu bariyeri kaldırmanın bir başka yolu daha var. Bu hareket şiddet dışı bir harekettir. Onlar şiddetten besleniyor. Biz demokratik bir eylemle karşı duracağız. Faşizm durana kadar eylemimiz sürecek.”
Çağrının ardından HDP’liler, tutuklu arkadaşları için volta attı. (DİHABER)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here