Kemalbay: Cizre'de vakaların artmasına bilerek mi göz yumuluyor?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde koronavirüs vaka sayısının hızlı bir şekilde artmasını Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Kemalbay, ilçede önlemlerin alınmadığına dikkat çekerek, “Bölgede acil önlemler alınması gerekirken virüsün yayılmasına göz yumulduğunu göstermektedir” dedi.
Hükümetin 1 Haziran itibariyle aldığı “normalleşme” kararı ile tedbirlerin ortadan kaldırılmasının sonuçları ülke genelinde vaka artışlarına yol açarken Diyarbakır, Mardin, Batman, Gaziantep, Urfa ve Şırnak illerimizde ciddi bir artış meydana geldi.
Özellikle bayramdan önce 88 vakanın görüldüğü 150 bin nüfuslu Şırnak’ın Cizre ilçesinde hastane kaynaklarından edinilen bilgiler doğrultusunda vaka sayısının günlük 75’in üzerine çıkarak 600’ün üzerinde olduğu, 65 yaş üstü 3 kişinin an itibarı ile yaşamını yitirdiği ve 12 sağlık emekçisinin de testlerinin pozitif çıktığı tespit edildi.
150 yataklı Cizre Devlet Hastanesi’nde yer kalmadığı için Covid-19 belirtisi gösteren hastalar Şırnak, İdil, Silopi Devlet hastanelerine yönlendiriliyor. Ayrıca Şırnak ve Cizre’de Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci binaları karantina binası olarak kullanılırken,  birçok mahallede sokakların karantinaya alınmasına rağmen hiçbir koruma önleminin alınmadığı ve tedbirlerin son derece yetersiz olduğu belirtiliyor.
Konuyu Meclis gündemine taşıyan Halkların Demokratik Partisi İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Yeterli ve ciddi tedbirlerin alınmamasından kaynaklanan vaka sayısındaki artıştan dolayı esnafın önlem olarak kendi aralarında almış olduğu bir hafta ya da duruma göre 10 gün süreli dükkânlarını açmama kararlarının ise desteklenmesi gerekirken vali ve kaymakam aracılığı ile esnaf ziyaretleri yapılarak tekrar açmaları konusunda uyarı yapıldığı iddiaları ise bölgede acil önlemler alınması gerekirken virüsün yayılmasına göz yumulduğunu göstermektedir” dedi.
“Günlük vaka sayısının resmi açıklamalara göre 1.500’leri bulmasına rağmen,  17 Haziran günü Sağlık Bakanının basın toplantısında ‘Vaka sayılarının beklentilerimiz doğrultusunda olduğu bu aşamada sokağa çıkma yasağı da dahil herhangi bir ek önlem önermeye gerek duymuyoruz’ yönündeki açıklaması günlük vaka sayısındaki artışa yol verildiğini, sürü bağışıklık yönteminin devrede olduğunu göstermektedir” diyen Kemalbay, şu soruların yanıtlanmasını istedi:
■Cizre’de son bir ay içerisinde test sonucu pozitif çıkan toplam vaka sayısı kaçtır?
■1 Haziran 2020 tarihi itibarı ile Cizre’de kaç vatandaşımız Covid-19 nedeni ile yaşamını yitirmiştir?
■Şırnak ili ve Cizre ilçesinde son bir ay içerisinde test sonucu pozitif çıkan sağlık emekçisi kaç kişi vardır?
■Günlük Covid-19 verilerinin iller ve ilçeler bazında ilgili kurumlar tarafından açıklanmamasının nedeni nedir?
■Test sonucu pozitif çıkan vakaların evlerine gönderildiği ve tedavisinin evlerde devam ettirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise evlerde hane halkına da virüsü bulaştırmaması için hangi tedbirler alınmaktadır?
■Testi pozitif çıkan kişilerle temas eden ve korona belirtisi gösterip hastaneye başvuran kişilere neden test yapılmamaktadır?
■Cizre ilçesinde günlük yapılan test sayısı ne kadardır ve kimlere test yapılmaktadır?
■Bölge milletvekillerine ve Türk Tabipler Birliği yetkililerine dahi İl Pandemi Kurulu tarafından bilgi verilmemesinin nedeni nedir?
■Cizre Belediyesi’ne atanan kayyumun ihale sürecinin bitmesini gerekçe olarak göstermesi nedeniyle uzun bir süre dezenfekte işlemlerini yapmadığı Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü’nce tarafınıza bildirilmiş midir? Bildirilmiş ise vaka sayısının artacağı öngörülerek Bakanlığınızca bir tedbir alınmış mıdır? Bildirilmedi ise ilgili kurum yetkilileri hakkında her hangi bir işlem başlatılmış mıdır?
■Cizre’deki pozitif vakaların çevre illere sevk edilmesi ile salgının daha çok yayılmasına sebep olacağı göz önüne alındığında bu bulaşı önlemek adına  ne gibi tedbirler alınmıştır?
■Cizre’de vaka sayısının artışı ve hastanelerde yer olmaması nedeniyle Şırnak’a da sevklerin yapıldığı göz önüne alındığında bölge il ve ilçelerine halen bulunmayan PCR cihazı, yeterli mekanik vantilatör cihazı ve malzeme yetersizliğinin giderilmesi yönünde herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
■Cizre ve çevre ilçelerde vaka sayılarının hızlı bir şekilde  artış göstermesindeki nedenler araştırılmış ve Bakanlığa bildirilmiş midir?
■Valilik ve kaymakamlıkların aldığı önlemler bilginiz dahilinde midir? Alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı bakanlığınız tarafından incelenmiş midir?
■Şırnak ve ilçelerinde vakaların artması ile birlikte önlemlerin azaldığı bilginiz dahilinde midir?
■Türk Tabipler Birliği Bölge yetkilileri ile Sağlık Emekçileri Sendikası’nın (SES) toplumun her kesimini ilgilendirdiği ve duyarlılık gösterdiği pandemi krizinde sürece dahil edilmemesinin, bilgi verilmemesinin gerekçesi nedir?  Sendika ve kuruluşların sürecin dışında tutulması ile amaçlanan nedir?