Kayyum rektör protestolarında gözaltına alınan öğrencilere baskı, tehdit ve şiddet

Dün Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atanmasına tepkilerini getiren yüzlerce öğrencilerden 17’si bugün sabaha karşı gözaltına alındı

İlk tespitlere göre gözaltına alınan öğrencilerin sayısı 17 olarak açıklanırken, dosya kapsamında sayının 28 olduğunu öğrendiklerini belirten Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Av. Seher Eriş, şu an için fiili olarak gözaltında bulunanların sayısının 17 olduğunu belirtti.

Eriş, gözaltına alınan müvekkilleri ile yapmış olduğu görüşmeler sonrasında özel harekatçıların uzun namlulularla kapıların hatta duvarların yıkılarak evlere girildiğini, öğrencilerin aileleri de dahil olmak üzere yerlere yatırılarak bir baskı oluşturulduğunu ve ters kelepçelemek suretiyle darp edilerek araçlara bindirildiklerini paylaştı.

‘Kapısı kırılmadığı için duvarı kırılmış’

Yer yer müvekillerin TEM’den gelen ekipler tarafından tehdit edildiğini, terörle mücadele ekiplerinin de bu gözaltı sürecinde yer aldıklarını öğrendiğini söyleyen Eriş, ev baskını sırasında evde bulunmayan bir müvekillimin kapısı kırılamadığı için duvarı kırılmış. Bir diğer müvekillimin annesi olaylar sırasında fenalaşmış ve kardeşlerinin baskısıyla ancak ambulans çağrılabilmiş.” 

‘48 saatlik gözaltı süresi’

Suçlamaların ne olduğuna dair bilgi almakta çok zorluk çektiklerini belirten Eriş, avukatlara dosyanın henüz hazırlanmadığını, görüntülerin incelemekte olduğu açıklaması yapılarak somut bir açıklama yapılmadığını ifade etti.

Öğrenebildiklerinin yalnızca 48 saatlik gözaltı süresi olduğu, suçlamalarla ilgili bilgilerin ancak basın tarafından ulaşabildiklerinini vurguladı.

‘Çıplak aramaya zorlama’

İki öğrenci çıplak aramayı kabul etmedikleri için polisler tarafından yere yatırılarak pantolonları yırtıldığının bilgisini veren avukatlar gözaltı esnasında bazı müvekillerin tehditlere mağruz kaldığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here