Kayyımdan vatandaşa yanıt: Söylediğin her şey yalan

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyımın skandal uygulamalarına bir yenisi daha eklendi.

Mardin’in merkez Artuklu İlçesi’ne bağlı Hüyüklü Köyü’nde yaşayan Vedat Özdaş, BİMER’e başvurarak, köylerine yakın Katı Atık Tesisi’nin yeterli kontrol ve ilaçlama yapılmadığı için insan sağlığını tehdit ettiğini söyleyerek şikayetçi oldu. Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşler Daire Başkanlığı’ndan Özdaş’a, “Koku dışında söylediğin her şey yalandır” cevabı verildi.
Vedat Özdaş BİMER’e yazdığı dilekçede şöyle dedi:
“Mardin Artuklu’ya bağlı Hüyüklü Köyünde ikamet etmekteyim. Bizim köye yaklaşık 7-8 kilometre uzaklıkta bulunan ve 4-5 sene önce belediye tarafından Zeytinli Köyünde yaptırılan sözde Katı Atık tesisi yeterli muhafaza, kontroller ve ilaçlama yapılamadığından insan sağlığını çok ciddi derece tehdit etmekte, çok kötü ve pis koku yaymaktadır. Köyümüze bu kadar uzak olmasına rağmen buraya kadar koku vermesinden tahmin ederseniz ki, orası şimdi ne haldedir ve biz ne haldeyiz. Daha önce de BİMER üzerinden şikayette bulundum ancak hep geçici çözümler sundular ve ilaçlama yapıldığını söylediler. Biz artık kesin bir çözüm istiyoruz. Dışarı çıkamıyoruz ve temiz hava alamıyoruz.”

MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ŞOK EDEN CEVAP

BİMER aracılığıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşler Daire Başkanlığı tarafından Özdaş’a gönderilen cevap yazısında ise şu ifadelere yer verildi:
“T.C Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e yapmış olduğunuz 1700988159 sayılı başvurunuz, 25  Temmuz 2017 tarihinde Sağlık İşler Daire Başkanlığı tarafından cevaplanmıştır. Zeytinli Köyü her gün ilaçlanmaktadır. Her gün ilaçlandığına dair elimizde muhtarlığa imzalattığımız ilaçlama tutanakları mevcuttur. Koku dışında söylediğin her şey yalandır. Katı atık her gün ilaçlanıyor, tutanaklar mevcuttur. Ayrıca koku için yapılacak bir şeyimiz yok, Çevre Daire Başkanlığı’na müracaat etmeniz lazım. Katı atık onlara aittir.”

‘RESMİ KURUMA YAKIŞMIYOR’

Cevap karşısında şok yaşadığını belirten Vedat Özdaş, karşılaştığı durumun devlet ciddiyetine yakışmadığını söyledi. Kendisi ile alay edilircesine verilen cevabın masa başında yazılıp gönderildiğine inandığını söyleyen Özdaş, şöyle dedi:
“Keşke gelip yerinde inceleselerdi. Bölgedeki bütün köyler zor durumda. Bu şekilde bir ciddiyetsizlik olmaz. Bana verilen cevap Başbakanlık üzerinden geldiği için, adeta Başbakan adına verilen cevaptaki bu ifadeler resmi kuruma yakışmıyor. Bir kurum ve bir olay üzerinde en doğal hakkım olan şikayetime verilen cevabın bu olmaması gerektiğini düşünüyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here