Kargo işçisi:Bu koşullarda nasıl eve kapanalım, evimize ekmek götürmek zorundayız

Saray rejimi ve burjuva medya tarafından yapılan  ‘Evde kal’ çağrıları  işçilerin yaşamında karşılık bulmuyor. Yurtiçi Kargo İşçisi Ahmet, kargo işçilerinin durumunu şöyle özetliyor: “Hiç kimse bu koşullarda çalışmak istemiyor ama herkes evine ekmek götürmek zorunda.”
Ahmet, Yurtiçi Kargo’nun Kartal’daki bir şubesinde kurye olarak çalışıyor. Çalışmak zorunda olduğu için öyle söylendiği gibi kolayca kendi karantinasını oluşturamıyor. Karantina bir yana, mesleği gereği her gün çok fazla insanla temas halinde bulunuyor. Paraya ihtiyacı olduğunu, ücretsiz izin ihtimalinden korktuğu için bu şekilde kendini riske atmak zorunda kaldığını söylüyor.

“Şubede veya araçlarda kullanılmak üzere dezenfektan tedarik edilmedi”

Yurtiçi Kargo salgının yaygınlaşmasından sonra yaptığı açıklamada, “Bu zor günlerde insanlara hizmet için işimizin başındayız” demişti. Ahmet “Burada müşteriler, yani para kastediliyor. Biz çalışanların sağlıkları kastedilmiyor” diyor. Ahmet’in çalıştığı şubede yaklaşık 20 kişi çalışıyor. Bu 20 kişi her ne kadar çalışma saatlerinin büyük bölümünü yan yana geçirmese de özellikle mesainin ilk ve son saatlerinde bir araya gelmek durumunda kalıyor. Çalışanlar için günde bir maske ve bir eldiven verildiğini söyleyen Ahmet, “Şubede veya araçlarda kullanılmak üzere dezenfektan tedarik edilmedi” diyor.
Gün içinde en az 60 kişiyle görüşüyor, onlara ürünleri teslim ediyor, imzalarını alıyor. Kısa süreli de olsa hepsiyle yakın temas halinde bulunuyor. Bir ürünün ilk üretildiği andan itibaren çok fazla aşamadan, çok fazla ‘elden’ geçtiğini ve bu ürünlerden virüs kapma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu söylüyor Ahmet. İnsanların evden çıkmamasıyla beraber işlerinin biraz daha arttığını belirtiyor. İnsanlar evden çıkmadıkları için daha çok kargo kullanmaya başlıyor, bu da kargo çalışanlarının çalışma koşullarını daha da ağırlaştırıyor.

“Herkes temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sağlığı pahasına çalışmak zorunda kalıyor”

Çalışma arkadaşlarının da bu durumdan rahatsız olduğunu belirtiyor. Alınan önlemlerin yetersizliğinden dolayı korunmak için bazen kendi imkanlarıyla maske ve eldiven almak zorunda kaldıklarını söylüyor. “Hiç kimse bu koşullarda çalışmak istemiyor ama herkes evine ekmek götürmek zorunda. Herkes temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sağlığı pahasına çalışmak zorunda kalıyor. Bu koşullarda nasıl evine kapanacak insanlar, herkes için önlem alınması gerekiyor” diyor.