Kalyon, Cengiz ve Limak’a yeni kıyak : 3. Havalimanına 2 yıl ek işletme süresi, kiralar 2024’e ertelendi

Milyonlarca kişinin günlük 39 lira kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıldığı, esnafa aylık sadece 1000 lira desteğin sağlandığı pandemi dönemi “destek paketleri”nden Kalyon, Cengiz ve Limak’ın ortağı olduğu İGA’ya yeni kıyaklar çıktı. 

Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Covid-19 salgınından etkilenen Yap-İşlet-Devret (YİD) ve kiralama konumunda olan tüm havalimanları için işletmecilere geçerli olan destek paketinin detayları belli oldu.

333,8 milyon Euro yolcu gelir garanti ücreti
Gelecek yıllardaki garanti ücretleri üzerinde mahsuplaşma yapılacağı kaydedildi. İhale kriterine göre yolcu başına dış hat 20 Euro, transit 5 Euro ve iç hat ise 3 Euro olarak alınan servis ücretlerinin, bu rakamın altına kalan kısmı ihale şartnamesi gereği DHMİ tarafından tamamlanması gerekiyor. Ayrıca Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa konsorsiyumunun şirketi İGA’ya 2020 için verilen 333,8 milyon Euro yolcu gelir garanti ücretinin eksik kalan kısmının sağlanan destekler sonrası bu yıl ödenmeyeceği öğrenildi.
Esnafa yok, havaalanlarına var: Kiralar 2024’e ertelendi
Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’ya Covid-19 salgını mücbir sebep kabul ederek, 2 yıl ek işletme süresi verdi. Kira ödemelerini de faiziyle birlikte 2024’e erteledi.
Öte yandan TAV Havalimanları Holding de daha önce yaptığı açıklamada işletmesini yaptığı Antalya, Ankara, Gazipaşa-Alanya, İzmir ve Milas-Bodrum havalimanları için işletme süresinde ikişer yıllık uzatma ve kira ödemelerinin de 2024’e ertelendiğini açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here