Kaldıraç Üniversiteli Öğrenciler Sinbo Direnişçileriyle Özgür Üniversite ‘de!

Öğrenciyi nesne olmaktan çıkarmak ve eğitimi işteş kılmak için ‘Özgür Bilimsel Eğitim için Özgür Üniversite’ dersliklerini düzenleyen Kaldıraç Üniversiteli genç devrimciler; 16 Aralık Çarşamba günü dersliklerinden birini Sinbo direnişçilerinin de katılımıyla Sinbo Direniş Çadırı’nda gerçekleştirdi. Cüneyt Uzunlar ile yapmakta oldukları tiyatro eğitim serisinin bir devamı niteliğindeki bu ders ‘Tiyatroyla Çekingenliği Aşmak’ üzerineydi.

İşçi direnişlerini ziyaret etmekle kalmayıp direnen işçilerle ortak bir üretim yapmak isteyen Kaldıraç Üniversiteli öğrencilerin düzenlediği bu dersliğe, kurdukları çadırda ‘Direniş okulu’ adıyla eğitimler düzenleyen Sinbo işçileri ilgiyle katıldı. Derse bedensel egzersizlerle başlanıldı. Ortamdaki direniş havasının da etkisiyle dersin temposu giderek hızlanırken sanatla çekingenlik kırılarak direniş nidalarıyla danslar edildi.

Dersin sonunda Cüneyt Uzunlar, çekingenliğin sınıfsal olduğundan ve işçi sınıfına yüklendiğinden bahsetti. Ardından Kaldıraç Üniversiteli öğrencilerin, 1997’de polis işkencesinde katledilmiş yoldaşları Bekir Kilerci’nin yazdığı hikayelerle ortaya çıkardıkları tiyatroyu da sergilemesiyle ders sonlandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here