Kaldıraç okurları, ESP ve HDP üyelerine yönelik ev baskınları: Çok sayıda gözaltı var

Aralarında ESP ve HDP yöneticileri, Kaldıraç okurları, Gazeteci, Avukat, Tiyatro Sanatçıları ve gençlik çalışanlarının olduğu en az 24 kişi gözaltına alındı. Parti binalarının kapıları kırıldı, gözaltı esnasında ters kelepçe işkencesi uygulandı

ESP, SGDF, HDP’li siyasetçilerin, Kaldıraç okularının, Yenikapı Tiyatrosu’nun sanatçılarının evleri polis tarafından basıldı. ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp’ın aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Yenikapı Tiyatrosu oyuncuları da bulunuyor.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin, Kaldıraç okurlarının İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da gece 01.00 sularında evleri basıldı. ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp gözaltına alındı. HDP PM üyesi Sıtkı Güngör ve HDP İstanbul İl Örgütlenme Eş Sözcüsü Pınar Türk de gözaltına alınanlar arasında. Gözaltına alınanlar arasında Yenikapı Tiyatrosu oyuncuları da bulunuyor.

Polis, İzmir Yamanlar’da bulunan ESP Bayraklı İlçe Örgütü binasına kapısını kırarak girdi.
Diyarbakır’da ESP’li Zindan Dorudemir gece çalıştığı işyerinden gözaltına alındı. Polis işyerindeki çalışanları, “Kimseye haber vermeyin” diyerek tehdit etti. Polis işyerindekilere Zindan Dorudemir’in evine götürülerek serbest bırakılacağını söylemesine rağmen, Dorudemir’den bir süre haber alınamadı. Dorudemir’in evinde arama yapıldığı ve gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltı operasyonunu sosyal medya hesabından duyuran SGDF, “İstanbul ve İzmir’de üyelerimizin bulunduğu evlere an itibariyle operasyon yapılıyor. İzmir’de binanın kapısı kırılarak içeri girildi. Sizin çok operasyonunuzu gördük. Siz bizim geri adım attığımızı gördünüz mü? Bize gücünüz yetmez. SGDF Umuttur, Umut Dimdik Ayakta!” paylaşımı yaptı.

“Tutsak alırsınız, teslim alamazsınız

Yenilgiye mahkum olan biz değil, sizsiniz”

ESP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada “Siz milyonerlerin çıkarlarını savunan faşist bir diktatörlüksünüz. Biz ise işçi sınıfı ve Kürt halkının çıkarlarını savunan sosyalistleriz. Tutsak alırsınız, teslim alamazsınız. Yenilgiye mahkum olan biz değil, sizsiniz. ESP Umuttur, Umut Dimdik Ayakta!

Şu ana kadar gözaltına alınan üye ve dostlarımızın sayısı 23 oldu. 50’den fazla ismin yer aldığı bir listeden söz ediliyor. Bugüne kadar ne listeler yaptınız da yırtıp başınıza çaldık. Ne bizi böyle bitirebilirsiniz, ne de bu halkın isyanından kaçabilirsiniz.” denildi.

İnsanı çürüterek varlığını sürdürmeye çalışan bu ucube kapitalist düzenin, saldırmak dışında bir seçeneği yok.

Kazanma şansı hiç yok!

Kaldıraç’tan yapılan açıklama şöyle: “İzmir merkezli olduğu söylenen bir operasyonla, dergi okurlarımız ve ESP’den mücadele arkadaşlarımız evleri basılarak gözaltına alınmıştır.”

İnsanı çürüterek varlığını sürdürmeye çalışan bu ucube kapitalist düzenin, saldırmak dışında bir seçeneği yok. Kazanma şansı hiç yok!

Yaşasın devrim ve sosyalizm! “

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here