Kaftancıoğlu: Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zatı dava edeceğim

Boğaziçi eylemleri üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “DHKP-C militanı” sözleriyle hedef alınan Canan Kaftancıoğlu, “Kıskanmayın” dedi.

Bulu’nun AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasına karşı başlattıkları protesto eylemleri sürerken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Erdoğan’ın hedefinde CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu vardı.

Bir siyasi parti başkanının bütün üniversitelere rektör atama yetkisine sahip olmasını yadırgamayan Süleyman Soylu, Canan Kaftancıoğlu’nun Boğaziçi eylemlerine destek vermesini eleştirirken “Bir siyasi parti il başkanının, üniversitedeki bir rektör atamasında oranın önüne terörle iltisaklı militanlarıyla beraber gelenlerin içerisinde ne işi var” ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da cuma namazının ardından yaptığı açıklamada “Bu işin içinde olanlar terörist. İstanbul İl Başkanı orada, o zaten bir DHKP-C militanıdır” dedi.

Hedefteki isim olan Canan Kaftancıoğlu ise yaptığı açıklamayla “AKP Genel Başkanı bu saçma suçlamaya ilişkin elinde hangi delili varsa derhal kamuoyuna açıklamak zorundadır” diyerek suç duyurusunda bulunacağını ve tazminat davası açacağını belirtti.

Kaftancıoğlu: Demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü savundum, savunmaya devam edeceğim

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Soylu’nun söylemlerine yanıt veren Canan Kaftancıoğlu, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesini kazanmasını Erdoğan’ın bir türlü hazmedemediğini vurgulayarak “CHP İstanbul İl Başkanı olduğum andan itibaren sürekli ve sistematik saldırı altında, asılsız suçlamalara, dayanaksız/delilsiz ceza davalarına ve hakaretlere maruz kalmaktayım. Bugün de AKP Genel Başkanı, yalanlarına yeni bir tanesini ekleyerek DHKP-C militanı olduğum savsatasında bulunmuştur. Bu saçma suçlamasına ilişkin elinde hangi delili varsa derhal kamuoyuna açıklamak zorundadır” dedi.

Kaftancıoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir hekim, bir kadın, bir insan hakları savunucusu olarak tüm yaşamım boyunca demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü savunduğum gibi bundan sonra da savunmaya devam edeceğim. Terör ve terör örgütleri ile hiçbir zaman işim olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.

Canan Kaftancıoğlu olarak CHP İstanbul İl Başkanı seçilene kadar tek bir aleyhe suçlama, iddia ve dava ile karşılaşmadığımı, bütün bunları sadece ve sadece siyasi nedenlerle yaşadığımı biliyorum. Demokrasi mücadelesine, çok daha güzel bir Türkiye için çalışmaya korkmadan ve yılmadan mücadele etmeye devam edeceğim.”

“Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat hakkında suç duyurusunda bulunacağım”

Ayrıca, AKP Genel Başkanının son iftiraları ve hakaretleri karşısında sessiz kalmayacağımı, Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla tüm yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağımı, Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat hakkında “Hakaret, Adil Yargıyı Etkileme ve Yargı Görevini Yapanı Etkilemeye Teşebbüs suçlarını işlemesi nedeniyle suç duyurusunda bulunacağımı ve ayrıca tazminat davası açacağımı kamuoyuna saygıyla duyururum.

Soylu, öğrencilere “terör militanı”, Kaftancıoğlu’na “ne işin var orada” dedi

İzmir’de Yenifoça Jandarma Komando Komutanlığı’ndaki mezuniyet töreninde konuşan Süleyman Soylu, açıklamalarının büyük bölümünü Boğaziçi eylemlerine katılanları suçlamaya ayırdı.

Canan Kaftancıoğlu’nu hedef alarak “Bir siyasi il başkanının üniversitedeki bir rektör atamasında, oranın önüne terör militanları ile gelenlerin içinde ne işi var” diyen Soylu, öğrenciler için de “Tamamen kanuna, hukuka uygun bir rektör ataması üzerinden, Türkiye’yi demokrasi dışı bir ülke gibi göstermek için, üniversiteye mensup olmayan, terör örgütleri ile irtibatlı, onların güdümündeki kişilerce üniversitede olay çıkardılar” ithamlarında bulundu.

Üniversite kapısına takılan kelepçeyi, “Vandallar gibi üniversitesinin kapısını kırdılar” diye savunan Soylu, “Güvenlik güçlerimizi hedef tahtasına koydular. Polis üzerinden bu devleti küçük düşürmeye çalıştılar. Öyle ileri gittiler ki güvenliği sağlamaya çalışan polisi bir köşe yazarı 12 Eylül darbecileri ile kıyasladılar. Bunun adı art niyettir, kalem şeytanlığıdır. Bunun adı Türkiye’nin birliğine, beraberliğine, huzuruna operasyon çekmektir” sözlerini sarf etti.

Soylu ayrıca “Masum devleti, suçlu diye göstermeye çalıştılar” dedi.

“Bu işin içinde olanlar terörist” diyen Erdoğan, Kaftancıoğlu için de “DHKP-C militanı” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan da cuma namazının ardından yaptığı açıklamada Boğaziçi eylemleri için “Bu işin içinde olanlar terörist” dedi. Erdoğan, Kaftancıoğlu için ise “O zaten bir DHKP-C militanıdır” ifadesini kullandı.

Erdoğan açıklamasında “Ben öğrencilerle niye görüşeyim? Öğrenciler önce bir defa bu işin içinde değil. Bu işi içinde olan teröristler var. Ne yazık ki öğrencilikle alakası olmayan işte CHP’nin bakıyorsunuz İstanbul İl Başkanı orada. Zaten kendisi bir DHKP/C militanıdır. Aynı şekilde yine bir başka siyasi partinin yine yönetiminde olanlar bakıyorsunuz oradalar. Bunlar öğrenci değil ve yaptıkları nedir? Yasalara uygun olarak buraya atanmış bir rektör vardır. Bu rektör yasalar dışında atanmamıştır. Yasalar neye amirse ve Melih Bey de buna göre buraya atanmıştır. Kaldı ki geçmişine baktığımız zaman o da yine bu üniversitenin içinden yetişmiş bir arkadaşımızdır. Buraya gelmeden önce iki üniversitede, İstinye ve Haliç üniversitelerinde rektörlük yapmış bir hocamızdır. Bütün bunlarla beraber de yine kendi ilgi alanı içerisinde belli, gerçekten yetişmiş olduğu alanlar vardır. ODTÜ’den itibaren tutunuz buraya kadar. Yani biz de YÖK’ün şahsıma teklif ettiği isimler içerisinden ki bana 9 isim teklif edilmiştir ve bu 9 isim içerisinden de bana yasaların vermiş olduğu yetkiden hareketle Melih Bey’i rektör olarak seçtik ve Boğaziçi’ne layık gördük. Ben Melih Bey’in orada çok çok başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Kaftancıoğlu twitter’dan yanıt verdi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ithamlara Twitter hesabından yanıt verdi. Kaftancıoğlu, Süleyman Soylunun kendisi hakkında söylediklerini içeren haberi alıntılayarak “CHP’si ve CHP’li il başkanları illerindeki tüm kesimlerin sorunlarıyla ilgilenir, takipçisi olur ve haklı mücadelenin yanında yer alırlar. Kibir göstermez davetlere de icabet ederler. Kıskanmayın ne olur, çalışın sizin de bizler gibi il başkanlarınız olur” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here