Kadınlardan Sultangazi’de şiddete karşı yürüyüş

Kadına yönelik artan şiddete karşı yürüyüş yapan HDP Sultangazi Kadın Meclisi, “Siz aklamaya çalıştıkça bizler kirli düzeninize karşı durmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sultangazi Kadın Meclisi, kadına yönelik artan şiddeti ilçe binaları önünde yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. Sultangazi Cemevi önünde bir araya gelen onlarca kadın “Kadın cinayetleri politiktir”, “Jin Jîyan Azadî” “Çocuk susar sen susma” ve “Koruma aklama yargıla” sloganları eşliğinde parti binalarının önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. “Tacize tecavüze, kadın cinayetlerine tahammülümüz yok” pankartının açıldığı yürüyüşte çevrede bulunan yurttaşlar da ıslık ve sloganlarla destek verdi.

Burada açıklama yapan HDP Sultangazi İlçe Eşbaşkanı Berivan Zadsan, iktidarın politikaları sonucu kadın cinayetlerinin arttığını dile getirdi. Artan kadın cinayetlerine ilişkin “Öfkemiz de isyanımızda büyük” diyerek tepki gösteren Zadsan, iktidara “Zırvalıklarından vazgeç, İstanbul Sözleşmesi’ni hayata geçirin” dedi.

‘Kirli düzeninize karşı duracağız’

Zadsan iktidara, “Siz örtünü örtmeye, aklamaya çalıştıkça; bizler kirli düzeninize karşı durmaya devam edeceğiz. Gerçüş’te, milletvekiliniz Şirin Ünal’ın evinden cansız bedeni çıkan Nadira Kadirova’ya, yaklaşık bir yıldır kaybolan Gülistan Doku’ya ne oldu” diye sordu. Bu sorulara cevap bulana kadar her gün alanlarda olacaklarını belirten Zadsan, “Kadınlara şiddet uygulayan,  öldüren ve tecavüz eden failler ve onları koruyanlar, hak ettikleri cezaları alana kadar bulunduğumuz her yerde hesap soracağız. Siz üstünü örtmeye çalıştıkça siz aklamaya çalıştıkça bizler kirli düzeninize karşı durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here