Kadınlardan istismara karşı toplumsal seferberlik çağrısı

Ataşehir ilçesinde 1 Mayıs Mahallesi’nde bir çocuğa yönelik cinsel istismarı protesto eden kadınlar, toplumsal seferberlik çağrısı yaptı. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi ve Pir Sultan Abdal Derneği,  Ataşehir 1 Mayıs Mahallesi’nde bir çocuğun çok sayıda kişi tarafından cinsel istismara uğramasına tepki gösterdi. 1 Mayıs Mahallesi’nde yapılan açıklamada, “Kadın cinayetlerine de çocuk istismarına da geçit vermeyeceğiz” pankartı açılırken, “İstismarın affı olmaz”, “Koruma aklama yargıla” dövizleri taşındı.

Açıklamada ortak basın metnini Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi üyesi Havva Cuştan okudu. Cinsel istismarın normalleştirilmeye çalışıldığını ama buna izin vermeyeceklerini belirten Cuştan, çocuklara yönelik korumanın da sadece kağıt üzerinde kaldığına dikkat çekti.

Cuştan, son olarak şunları dile getirdi: “Çocuğun cinsel istismarı ile ilgili dönemin bakanlarının ‘çocuğun rızası var’, istismarcıları ise ‘mağdur’ diye tanımladıklarını, Ensar Vakfı’nda 45 çocuğumuzun istismarı olayında ‘vakıf saygın ve çok değerli hizmetleri var bir kerelik bir şey olmaz’ denildiğini unutmadık. Çocuklara yönelik her türlü istismarın önüne geçilmesi, istismara zemin sunan tüm politikaların ortadan kaldırılması için toplumsal seferberlik ilan edilmesi gerekmektedir. Her birimiz kendi eşiğimizde istismara karşı duvar olacak geçit vermeyeceğiz.”

Açıklama, “Koruma aklama yargıla” sloganları ardından son buldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here