Kadınlardan ‘İstanbul Sözleşmesi’ için ses çıkarma eylemi

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi kabul etmediğini belirten kadınlar, karar ile birlikte erkeklere şiddet yolunun açıldığına işaret ederek “Fail kadar devlet de suçludur” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çekilmesini protesto etmek için Beşiktaş’ta bulunan Barbaros Meydanı önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada “İstanbul Sözleşmesi bizimdir! Vazgeçmiyoruz” pankartı açılırken “Sözleşmeden değil yolumuzdan çekil” ve “İstanbul Sözleşmesi kalacak sen gideceksin Bedri Gencer” dövizleri taşınırken sık sık “Koruma, aklama yargıla” ve “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı.

‘Can güvenliğimiz hiçe sayılıyor’

Açıklamada konuşan Kampanya Grubu’ndan Meltem Yalçın, “2011 yılında mecliste onaylanan tüm kadınları ilgilendiren sözleşme, kadınları şiddete mahkum etmeyi kafasına koymuş kadın düşmanlarının sözünü onaylayan tek bir adam tarafından gece yarısı kaldırıldı. İstanbul Sözleşmesi’ni tartışıp duruyorlar, çünkü kadınların şiddete mahkum olmasını istiyorlar. Kadınlar hayır diyemesin, kadınlar şiddete ses çıkaramasın, kendi hayatları hakkında karar alamasın istiyorlar. Kadınları korumakla yükümlü olan devlet ise erkek devlet olduğunu bir kez daha gösterip kadınların haklarını, can güvenliğini hiçe sayıyor. Aile yapısı bozuluyor, toplum değerleri parçalanıyor diyerek kadın düşmanlığına çağrı yapanlar, kadınların ve çocukların her türlü şiddete maruz kaldığı toplum ve aile düzenini savunuyor. Kadınların özgürleşmesinden korkuyorlar. Kadınlar üstündeki egemenliklerini kaybetmemek için çırpınıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Eşitlik olmadan adalet olmaz’

Eşitlik olmadan adaletin de olmayacağına işaret eden Yalçın, sözleşmenin iptali ile eşitsizliklerin açıkça meydana çıktığını söyledi. Yalçın, “Kadınlara yönelik  şiddeti önleyen, koruyan, kadınları güçlendirecek destek mekanizmalarını oluşturan ve failleri cezalandırma yükümlülüğü veren bir sözleşmeden çekilmek, devletin bu yükümlülüklerden kaçması anlamına gelir. Kadın cinayetlerine karşı, kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiği anlamına gelir. Bu devletin kadınlara karşı olduğu anlamına gelir” şeklinde konuştu.

Devlet münferit değil’

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi ile erkeklerin ödüllendirildiğini vurgulayan Yalçın, kararı tanımadıklarını belirterek, “Karakollarda kadınları şiddete maruz kaldığı evlerine geri yollayan polisler, sığınaklarda kadınlara hapis hayatı yaşatan yetkililer, mahkeme salonlarında kadınları maruz kaldığı şiddet için suçlayan hakimler teşvik edildi. Bir sonraki kadın cinayetinde ortalıkta ikiyüzlü açıklamalar yaparak, cezasızlığın kol gezdiği bir ülkede, ağır ceza getireceğiz safsataları ile kamuoyunu yatıştırmaya çalışacaklar. Bir grup adamın sözünün, tek adamın kararının kadınlar tarafından hükmü yoktur! İstanbul Sözleşmesi gerektiği gibi uygulanana, erkek şiddeti son bulana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

Açıklama ses çıkarma eylemi ile son buldu.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here