Kadınlar: Leyla Güven irademizdir

Leyla Güven’in tutuklanmasına tepki gösteren kadınlar yaptıkları açıklamada, ‘Hiçbir baskı, gözaltı politikası bizi mücadele etmekten alıkoyamayacaktır’ mesajını verdi

Leyla Güven’in tutuklanmasına tepki gösteren siyasi partilerin kadın meclisleri yaptıkları ortak açıklamada, “Leyla Güven’in dediği gibi hiç bir yere gitmiyoruz. Bu ülke bizim ve siyaset yapmaya devam edeceğiz ama içeride ama dışarıda. Hiçbir baskı, gözaltı politikası bizi mücadele etmekten alıkoyamayacaktır” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in tutuklanmasına ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, Demokratik Bölgeler Partisi  (DBP) Kadın Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Meclisi, Kadınların Kurtuluşu, Sosyalist Dayanışma Platformu Üyesi Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi ve Yeşil Sol Kadınlar imzasıyla ortak bir açıklama yayınlandı.

‘Bu karar bizim için yok hükmündedir’

4 Haziran 2020’de milletvekilliği hukuksuzca düşürülen DTK Eşbaşkanı ve Hakkari milletvekili Leyla Güven’in Diyarbakır’da yargılandığı davada 22 yıl 3 ay hapis cezası verilmesinin ardından kaldığı ev basılarak rehin alındığına dikkat çekilen açıklamada, “Leyla Güven İrademizdir” denilen açıklamada, “Bizler şunu çok iyi biliyoruz ki; Leyla Güven şahsında verilen bu karar ile iradesi teslim alınmak istenen başta Kürt halkı ve kadınlar olmak üzere toplumsal muhalefete gözdağı verilmek istenmektedir. Bu karar bizim için yok hükmündedir” denilerek tepki gösterildi.

İçerde ve dışarda mücadeleye devam 

Leyla Güven’in, ömrünü kadınların ve Kürt halkının mücadelesine adadığı ve bu uğurda bedeller ödediği belirtilen açıklamada, “Leyla Güven, biz kadınların iradesidir. Hiçbir faşist iktidar, onu ve bizleri mücadelemizden alıkoyamamış, geri adım attıramamıştır. AKP-MHP faşist iktidarının bu saldırıları da, Leyla Güven’in mücadelesine engel olamayacak. Kadına düşman, Kürde düşman, emekçiye düşman, doğaya düşman AKP-MHP erkek ittifakı son çırpınışlarının intikamını daha fazla baskı, daha fazla zulüm ederek alıyor” denildi. Leyla Güven’in “Hiçbir yere gitmiyoruz, içerde ve dışarda siyaset yapmaya devam edeceğiz” sözüne atıfta bulunan açıklamada mücadeleye devam mesajı verilerek, “Buradan AKP-MHP ittifakına sesleniyoruz; düşman gördüğünüz kadınlar, Kürtler, emekçiler ve toplumun diğer ezilen kesimleri bu ülkeye demokrasi ve özgürlük getirecektir. Siz gideceksiniz, bizler kalacağız. Kürt ve kadın düşmanlığı politikalara karşı diz çökmüyor boyun eğmiyoruz” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here