Kadınlar: Ankara Büyükşehir Belediyesi İstanbul Sözleşmesi’nin tarafı olmalı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu, belediyeden İstanbul Sözleşmesi’ni yönetmeliklerinde uygulamasını talep etti.

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetmeliğinde uygulanması istemiyle belediye yöneticileriyle buluştu.

‘Belediye İstanbul Sözleşmesi’nin tarafı olmalı’

Kampanya adına konuşan Esma Çağlak, Büyükşehir’in uygulamalarında İstanbul Sözleşmesi’ne dair çeşitli düzenlemeler yapılmasını istediklerini dile getirdiklerini aktardı. Çağlak, kreş açma, kadın sığınaklarının arttırılması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin büyükşehir yönetmeliğinde yer alması gibi çeşitli uygulamaların Ankara Büyükşehir Belediyesinin yönetmeliğinin bir parçası olması için adımlar atılmasına dair taleplerini ilettiklerini ifade etti. Belediyenin taleplerini uygulayacaklarını aktaran Çağlak, “Belediyede, aslında İstanbul Sözleşmesi’nin bir tarafı olmaları gerektiğini, kadınların ve LGBTİ+ların yaşam hakkını gasp eden iktidarın karşısında ‘Biz İstanbul Sözleşmesini uygulayan bir belediyeyiz, bunu sahipleniyoruz’ diyerek kadınların ve LGBTİ+ların yanında olması gerektiğini ilettik” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here