Kadın avukatlardan yargıda cinsiyetçiliğe ve ayrımcılığa karşı eylem

Kadın avukatlar, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde yargıda cinsiyetçiliğe ve ayrımcılığa karşı eylem yaptı; HSK’ye, Adalet Bakanlığına ve barolara seslendi
“Stajımın ilk günleriydi ne yaptığını anlamadım”
“Sana kimse inanmaz”
“Adliyelerde iyi yerlerde tanıdıklarım var, suç duyurun işleme dahi konulmaz diyerek beni tehdit etti.”
Cümleler, kadın avukatlardan…
Öykü isimli stajyer avukat ,17 Şubat’ta sosyal medyada avukat M.K.’nin cinsel saldırısına uğradığını açıkladı.
Öykü’nün açıklamasının hemen sonrasında başka kadın avukatlar da İstanbul Barosu’na kayıtlı M.K.’nin kendilerini taciz ettiğini, mobing uyguladığını duyurdu.
Kadın avukatların “meeto”su olarak anılan açıklamalar sonrası avukat M.K. tutuklandı.
Ama kadın avukatlar, çalışma alanlarındaki baskıların ve cinsiyetçiliğin M.K. ile sınırlı olmadığını duyurmak dahası meslektaşları ile dayanışmak istedi.
Kadın Avukat Dayanışması kuruldu. Dayanışma ilk olarak tutum belgesi açıkladı, “yargıda cinsiyetçiliğe son verin” diye seslendi.
Kadın Avukat Dayanışması, bugün de İstanbul Adliyesi önündeydi. Yargıdaki cinsiyetçiliğe dikkat çeken kadın avukatların çözüm önerilerinden biri de baroların disiplin kurularının çalışması.
“Erkek adalet değil gerçek adalet” yazılı pankartı açan kadın avukatlar adına basına açıklamayı Diren Cevahir Şen okudu.
“Kadın avukatlar olarak ilan ediyoruz ki artık ‘Ispatlayamazsın, benim çevrem geniş, sen zararlı çıkarsın’ devri, şikayetlerin tozlu raflarda bekletilmesi devri kapanmıştır. Şikayetlerin takipçisi olacak, üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz” diyen Şen,  HSK’ye, Adalet Bakanlığına ve Barolara seslendi:
 

  • Yargı organlarının, HSK ve Adalet Bakanlığının sivil kişiler, adliye görevlileri, yargı mensuplarının kadın avukatlara karşı cinsel saldırı ve cinsiyete dayalı her türlü şiddetinin etkili şekilde soruşturulmasını ve cezalandırılmasını,
  • Baroların avukatların mesleğini icrası sırasında her türlü ayrımcılığı yasaklayan ve erkek avukat şiddetini önleyici meslek etik ilkeleri oluşturmasını,  cinsel saldırı ve kadına yönelik şiddet fiillerini özenle soruşturan, önleyici tedbirler alan, hızlı ve etkili yaptırımlara bağlayan bir disiplin hukuku oluşturulmasını, mevcut disiplin soruşturmalarının hızla sonuca bağlanmasını,
  • Adli, idari ve disiplin soruşturmasının başlamasında “kadının beyanı esastır” ilkesinin esas alınmasını; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığına karşı koruyucu ilkeler belirlenmesini
  • Hakim savcıların staj eğitimlerinde, Baroların Staj Eğitimi ve CMK eğitimlerinde görev alanların en az yarısının kadın olmasını,
  • Hakim-savcı avukatların staj ve CMK eğitimlerinde “toplumsal cinsiyet eşitliği” ve “kadına yönelik şiddet” hakkında uluslararası sözleşmeler başta olmak üzere eşitlikçi eğitim konularının temel eğitim konuları olarak belirlenmesini, bu eğitimlerin kadın hareketinden hukukçular tarafından verilmesini istiyoruz.

TIKLAYIN – 1000 Kadın Avukattan İmza Kampanyası: “Yargıda Cinsiyetçiliğe Son Verin”

Kadın avukatlar konuşuyor


Fulya Dağlı
“Birçok kadının yaşadığı mobingi, görünmeyen şiddeti, tacizi kadın avukatlar olarak biz de yaşıyoruz. Ama özel olarak yaşadığımız şiddetler de var.
“Bu şiddet, personel, hâkim, savcı avukat ve polisten gelebiliyor. Ancak avukattan doğru yaşadığımız şiddet buna karşı harekete geçtiğimizde buna karşı mücadele ettiğimizde çok ciddi bir bariyerle karşılaşıyoruz. ‘Bir daha çalışamazsın, hayatın biter’ söylemleri gibi. “Ama birçok alanda olduğu gibi bu alanda da ses çıkarmaya başladık. Biz Muhsin Köylüoğlu’nun ilk olmadığını biliyoruz. Bu şiddete cinsel saldırıya karşı bir aya geldik. Bu eylemimiz de ilk olmayacak. Erkek meslektaşlarımıza karşı kurduğumuz dayanışma ile şiddete cevap vereceğiz.”

Yıldız İmrek
“Biz ayrımcılığın son bulmasını ve erkek suçlarına karşı etkili soruşturma yapılmasını istiyoruz. Barolar disiplin hukukunun harekete geçmesini, 6284 no’lu yasayı da kendi içinde gören bir kurul oluşturmasını istiyoruz. Baroların cinsiyetçiliğe karşı eğitim verilmesini istiyoruz. Tüm hâkim ve savcıların eğitilmesini istiyoruz toplumsal cinsiyet eşitliği anlamında.”

Medine Turantaylak 
“Kadınların vermesi gereken eğitimleri erkek avukatlar veriyor. Bu anlamda da baroları eşitlikçi davranmaya davet ediyoruz. Kendi meslektaşlarımızın tarafından gerekse savcılar tarafından mobinge karşı karşıyayız. Biz kadın meslektaşlarımıza özellikle stajyer kadın avukatlara sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz. Yanınızdayız. Uğradığınız her tacizi ifşa edin sonuna kadar yanınızdayız.”

Seher Eriş
“Kadın avukatlar erkek şiddetine uğruyor. Biz bunu biliyorduk ama buna karşı artık sessiz kalmıyoruz. En az bin imza ile birlikte bir açıklama gerçekleştirdik. Kadın avukatların bundan sonra erkek şiddeti başta olmak üzere erkeklerin neden olduğu her türlü eşitsizliğe karşı bir arada olacağını ilan ettik. Bundan sonra kararlılıkla sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.”