Kadıköy’deki Boğaziçi eylemine polis saldırdı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin tutuklu ve ev hapsindeki arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle İstanbul Kadıköy’de yapmak istediği eyleme polis saldırdı. Biber gazı kullanan polis, çok sayıda kişiyi darbederek gözaltına aldı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, sosyal medyada “#BundanSonrasıHepimizde” etiketiyle yaptıkları paylaşımlarda “1 Nisan’da boykottayız” demişlerdi. Öğrenciler, “Meşru olmayan kayyumlara, polis şiddetine, korku rejimlerine karşı omuz omuza durmak için, hukuksuz kararları kabul etmiyoruz demek için 1 Nisan’da Kadıköy’de; Anıl ve Şilan’ın özgürlüğü için 2 Nisan’da Kartal Adliyesi önünde buluşuyoruz” çağrısı yapmıştı.

Bu çağrı üzerine Kadıköy Kaymakamlığı, gece saatlerinde Kovid-19 pandemisi bahanesiyle açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasakladığını duyurmuştu.

Üniversite öğrencileri, bugün taleplerini dile getirmek ve tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istemek için Kadıköy Rıhtım’da bir araya gelerek basın açıklaması yapmak istedi. MA’nın aktardığına göre rıhtım polisler tarafından çok sayıda zırhlı araç ve barikatlarla kapatıldı. İlçenin pek çok cadde ve sokağı da polisler tarafından tutuldu.

Rıhtıma yürümek isteyen öğrencilere engelleme

Ara sokaklarda dağınık halde bulunan öğrenciler Sakızgülü Sokak’ta bir araya gelerek rıhtıma doğru yürüyüşe geçmek istedi. Polislerin engellemelerine karşı öğrenciler, “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atmaya başladı.

Polis biber gazla saldırdı

HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Ali Kenanoğlu, yürüyüşe izin verilmesi için polislerle görüşme gerçekleştirdi. Milletvekillerinin taleplerini kabul etmeyen polisler öğrencilere müdahale etti. Biber gazı kullanılan müdahalede çok sayıda öğrenci darbedilerek gözaltına alındı.

Bunun üzerine sloganlar eşliğinde ara sokaklara dağılan öğrenciler, polisler tarafından takibe alındı. Ara sokaklarda gerçekleşen müdahalelerde de çok sayıda öğrenci ters kelepçeyle gözaltına aldı.

Çevrede yaşayan vatandaşlar, evlerinin pencere ve balkonlarından tencere ve tavalarla, alkış ve ıslıklarla polis müdahalesini protesto etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here