Kadıköy’deki Boğaziçi direnişine destek eyleminde gözaltına alınan 23 kişiden 2’si tutuklandı

Kadıköy’de gerçekleştirilen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ile dayanışma eyleminde gözaltına alınan 23 kişiden 2’si tutuklandı.

Kayyum rektör atanmasına karşı direnişi sürdüren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek olmak amacıyla, Kadıköy’de Rıhtım meydanında yapılmak istenen açıklamayı engelleyerek kitleye saldırması ile eylem tüm Kadıköy çarşının her yerine yayılan ve saatlerce sürmüştü. Eylemde polisin sert saldırısı ile gözaltına alınan 23 kişi, emniyet işlemlerinin tamamlanmasının ardından dün Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadeleri alınan öğrencilerden 10’u tutuklama, 13’ü ise adli kontrol tedbirlerinin uygulanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Sulh Ceza Hakimliği, 11 kişi hakkında “ev hapsi”, 9 kişi hakkında “yurt dışına çıkış” yasağı bir kişi hakkında da adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına karar vererek serbest bıraktı.

Mahkeme, Şilan Delibalta ve Anıl Akyüz hakkında ise 2911 sayılı “Toplantı Ve Gösteri Kanununa Muhalefet Etmek” gerekçesiyle tutuklama kararı verdi.

Tutuklama kararı açıklanırken avukatların protestona  polis saldırdı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here