Kadıköy’de yüzlerce kişi HDP’ye sahip çıktı

HDP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısı ile Kadıköy’de bir araya gelen yüzlerce kişi HDP’ye sahip çıktı. Direnişi yükseltme mesajlarının verildiği eylemde konuşan HDP’li Vekil Ali Kenanoğlu, “HDP düşmez, AKP düşecek” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, HDP’ye yönelik operasyonu yaptıkları açıklama ile protesto etti. HDP Kadıköy İlçe binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş sözcüsü İdil Uğurlu, HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Ali Kenanoğlu, Serpil Kemalbay, HDP İstanbul İl Eş başkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı ile il ve ilçe örgütleri yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. “HDP susturulamaz” pankartı açan kitle sık sık, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta”, “Faşizme karşı omuz omuza”,  “Gözaltılar tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Polis ablukası altında gerçekleşen açıklamada, baskılara karşı kararlılık mesajı verildi.

‘Kazanana kadar sokaktayız’

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, direnenler var oldukça iktidarın rahat uyuyamayacağını söyleyerek, “HDP susturulamaz bir slogan değildir. Biz ne geçmişte ne de bugün nede gelecekte susacağız. Vazgeçmeyeceğiz kazanana kadar sokaklarda olacağız” dedi.

‘HDP halkların umudu’

Ardından söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı ise, yapılan operasyona gerekçe olan Kobanê protestolarının IŞİD barbarlığına karşı her yerde yapıldığını söyleyerek,  34 yurttaşın öldürülmesinde açık deliller olmasına rağmen araştırılmadığını belirtti. 34 yurttaşın öldürülmesinin partileri üzerine yıkılmak istediğini belirten Avcı, “Bir gün bunu organize edenler yargı önünde yargılanacaklar. HDP halkların umudu olmaya devam edecek” diye belirtti.

‘Faşizmin kurumsallaşmasına izin vermeyeceğiz’

Ardan söz alan HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu da sokaklarda adalet ve güvenliğin olmadığını belirterek, “Bu sokaklarda hukuksuzluk, taciz ve tecavüz, Siirt’te Şırnak’ta halkına karşı saldıran bir iktidar ile karşı karşıyayız” dedi. “Kobanê düşmedi, düşmeyecek” diyen Uğurlu,  “Kobanê’yi savunanlarda burada. Son sözümüzü daha söylemedik. Faşizmin kurumsallaşmasına izin vermeyeceğiz. Bir sizin yazdığınız birde bizim yazdığımız tarih var. Bizim yazdığımız tarih sizi yargılayacak” diye konuştu.

‘Araştırma önergelerimiz red edildi’

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise ülkenin dışındaki yayılmacı politikaları ters tepen bir iktidarın kendi çevresini koruyabilmek için mazlumların sesini duyurmaya çalışan demokrasi güçlerine saldırı içinde olduğunu söyledi. Kobanê olaylarının araştırılması için defalarca önerge verdiklerini hatırlatan Kenanoğlu, “Mecliste yapılacak araştırmada gerçeğin bilinmemesi için bütün önergelerimizi reddediyorlar” dedi.

‘AKP düşecek’

İktidarın siyasetinin yalan üzerine kurulu olduğunun altını çizen Kenanoğlu, “Gerçeklerin gün yüzülen çıkması için mücadele eden bir halk kitlesi var. Yaptığınız katliamlar bir gün ortaya çıkacak. Bunun hesabını bir gün demokratik bir ülkede vereceksiniz. Kobanê düşmedi İŞİD düştü. HDP düşmez, AKP düşecek” mesajını verdi.

Parti temsilcilerinden tepki

Kenanoğlu’nun ardından sırasıyla CHP, Emek Partisi, Devrimci Parti, ESP, SYKP, TÖP ve Halkevleri temsilcileri yaptıkları konuşmalarla HDP’ye yapılan operasyona tepki gösterdi. Siyasi parti temsilcileri, kurumsallaşmaya çalışılan faşizme karşı HDP’nin yanında olma kararlılıklarını dile getirdi.

‘İntikam operasyonudur’

Ardından basın açıklamasını HDP İstanbul Örgütlenme Sözcüsü Pınar Türk okudu. İktidarın 31 Mart seçimlerinde aldıkları seçim yenilgisinin acısını çıkarmaya çalıştığını söyledi. Türk, “24 Haziran’da 31 Mart seçimlerinde meydan meydan gezerek üstelik Türkiye halklarının gözlerinin içine baka baka 6-8 Ekim olaylarının 7 Haziran seçimlerinden sonra gerçekleştiği yalanını atarak, yöneticilerimizi partimizi hedef gösterenler, bugünkü intikam operasyonunun sorumlularıdır. Katliamın esas sorumluları bizleri suçlayanlardır” dedi.

‘HDP’nin zamanı geldi’

“Bizler iktidarın karşısında demokrasiyi inşa edecek ve faşizme son verecek gücüz” diyen Türk, düzmece operasyonlar ile operasyonlardan vazgeçmek bir yana daha da güçleneceklerini aktardı. Bu saldırının HDP’nin Barış Çağrısı Deklarasyonu’na iktidar tarafından verilen yanıt olduğunu aktaran Türk, şunları söyledi: “Biz ‘anti-faşist blok’ dedikçe faşizm yürütücülerini telaş alıyor, biz barış dedikçe savaş ortakları artık kan dökemeyeceğiz diye paniğe kapılıyor. Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceğiz, demokrasi kuracağız. Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz. Daha faşizme sarılanlar bilsinler ki: HDP geliyor. Korksanız da, koltuklarınıza sarılsanız da HDP’nin zamanı geldi.”

Sloganlar eşliğinde oturdular

Açıklamanın ardından bir grup “Direne direne kazanacağız” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde oturma eylemi gerçekleştirdi. Kitle, oturma eyleminin ardından sloganlarla eşliğinde dağıldı.