Kadıköy'de kadınlar sokakta: #GülistanDokuNerede

Kadıköy’de Kaldıraç ve Emek Partisi üyeleri Dersim’de 22 gündür kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için Khalkedon meydanında eylem düzenledi. “Gülistan nerede” yazılı pankart açan kadınlar, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Adalet biziz,susmayacağız” sloganları attı. Kadınlar, “Gülistan Doku davasının halktan gizlenmeden yürütülmesini istiyoruz. Gülistan Doku’nun nerede olduğunu öğrenene kadar, bu durumun sorumluları yargılanana kadar meydanlardayız” dedi.

Basın açıklamasını okuyan Seçil Sinanoğlu Gülistan Doku’nun, 5 Ocak gününden beri kayıp olduğunu ifade ederek “Biz kadınlar bugün buraya Gülistan Doku nerede demek için geldik. Gülistan için soracağımız sorularımız var. Biz bu soruları sormazsak mücadele etmezsek her gün kadına şiddeti besleyen iktidar, kadın cinayetlerini sayılardan ibaret gören zihniyet Gülistan’ın hayatını da yok sayacak hesap vermeyecek” dedi.
Basın açıklaması okunurken halk alkışlarla destek verdi.

Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:
Gülistan Doku, 5 Ocak gününden beri yani tam 22 gündür kayıp. Biz kadınlar bugün buraya Gülistan Doku nerede demek için geldik. Buraya sorularımızla geldik. Gülistan için soracağımız sorularımız var. Biliyoruz ki bizler bu soruları sormazsak bizler mücadele etmezsek her gün kadına şiddeti besleyen iktidar , kadın cinayetlerini sayılardan ibaret gören zihniyet Gülistan’ın hayatını da yok sayacak hesap vermeyecek. 
Gülistan Doku’nun kaybolması ile ilgili yürütülen araştırma ve soruşturmalar hangi aşamadadır? Bizler bu konuda neden bilgilendirilmiyoruz? 
Soruyoruz: Gülistan Doku’nun neden sürekli intihar ettiğine yönelik araştırma yapılıyor? Öldürülme ya da intihara yönlendirilmiş olma ihtimalleri değerlendirilmiyor?
Soruyoruz: Zainal Abakarov’un ifadesi neden alınmadı? Zainal, en yakın şüpheli konumundayken nasıl yurtdışına çıkabildi?
Soruyoruz: Arama çalışmaları Zainal’ın babasının çalıştığı asayiş şubede yürütüldüğü için mi Gülistan hala bulunamadı? 
Soruyoruz:  Gülistan Doku Nerede sorusu neden sakıncalı görülüyor? 
Sorununun cevabını vermekten neden kaçıyorsunuz, kimi koruyorsunuz?
Soruyoruz: Dersim de “Gülistan Doku nerede?” eylemleri neden neden engelleniyor?
Gülistan’ı da bir gün unuturlar, bir kadın daha unutulur gider mi sanıyorsunuz?
Biz kadınlar buradayız. Biz kadınlar burada olacağız. Bizler Gülistan bulunana kadar meydanları da sokakları da terk etmeyeceğiz.
Çünkü biliyoruz, sizlerin Şule Çet davasını nasıl kapatmaya çalıştığınızı, Ayşe Tuba Aslan’ın resmi şikayetlerini/dilekçelerini nasıl görmediğinizi.. Rabia Naz’ın katillerini yargılamamak  için ne kadar çabaladığınızı biliyoruz. Kadınları, çocukları değil failleri korumaya çalıştığınızı biliyoruz. Her gün taciz, tecavüz, kadın cinayeti haberleri duyarken. 6284 yasasını nasıl uygulamadığınız biliyoruz.  
Gülistan Doku davasının halktan gizlenmeden yürütülmesini istiyoruz. Gülistan Doku’nun nerede olduğunu öğrenene kadar, bu durumun sorumluları yargılanan kadar meydanlardayız. Kadın cinayetleri son bulana  kadar meydanlardayız. Artık bir kişi daha eksilmeyeceğiz.
Susmayacağız.”