Kadıköy'de AVM'ye tepki: Yaşam alanlarımızın peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz

Söğütlüçeşme’de AVM yapılmak istenmesine tepki gösteren Kadıköy halkı, “Yaşam alanlarımızın bir avuç sermayedara peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Söğütlüçeşme’de yapılmak istenen AVM projesini protesto etmek amacıyla yüzlerce kişi İETT Söğütlüçeşme İstasyonu önünde bir araya geldi. Kadıköy Dayanışma Ağı’nın çağrı yaptığı basın açıklamasına Kadıköy halkı “AVM değil yeşil alan” talebiyle katıldı. Açıklamaya CHP, EMEP, HDP, Haydarpaşa Dayanışması, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da katıldı.

Kadıköy’de yaşayanların, belediye ve meslek örgütlerinin fikri alınmadan yapılan projenin keyfi bir uygulama olduğunu dile getiren CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, “Projenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İstanbul’a ihanet ettik’ itirafına yeni bir fasıl olduğunu” söyledi. Narin, 65 bin metrekarelik projenin Kadıköy’ün önemli yapılarını içine alan; uzun yıllardır inşası süren Kurbağalıdere havzasında olduğunu, dolayısıyla yapılaşmaya riskli olduğunu belirtirken, bu projenin bu bölgeye ciddi bir yük, trafik ve yoğunluk oluşturacağını ifade etti.

Narin ayrıca korona pandemisi nedeniyle fiziksel mesafenin her zaman korunmasını isteyenlerin Kadıköy’ün kalan son boş alanlarını da yapılaşmaya açmalarının bir çelişki olduğuna vurgu yaptı.

Kadıköye Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da her yere millet bahçesi yapma vaadiyle övünen iktidarın, Söğütlüçeşme’ye AVM yaparak Kadıköy’ü cezalandırmak istediğini belirtirken, “Bu açıklama bir başlangıçtır; mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 

Haydarpaşa Dayanışmasından Hasan Bektaş ise “150 yıllık Haydarpaşa Garı’na ne yapılmak isteniyorsa; Söğütlüçeşme’ye de o yapılmak isteniyor. Haydarpaşa’da nasıl 440 haftadır direniyorsak, burada da öyle direneceğiz. Yaşam alanlarımızın bir avuç sermayedara peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Kadıköy Belediyesi ve Mimarlar Odasının projenin iptali için açtığı durdurma davasında yürütmeyi durdurma kararı verilmiş; ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı itiraz sonucu üst mahkeme 2 Haziran’da yürütme durdurma kararını kaldırmıştı.