Kadıköy esnafı: Ölmek de batmak da istemiyoruz

Salgın nedeniyle iş yerlerinin kapatılmasına tepki gösteren Kadıköy esnafı, “Ölmek de batmak da istemiyoruz” diyerek iktidara taleplerinin karşılanması için seslendi

Kadıköy Esnaf Dayanışma İnisiyatifi, salgında kapatılan iş yerlerine ilişkin Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Sadaka değil destek istiyoruz” pankartının yanı sıra, “Hayatı değil salgını durduralım” ve “Spotaj vergileri iptal edilsin” dövizleri taşınırken, sık sık “Saraya değil emekçiye bütçe” ve “Ölmek de batmak da istemiyoruz” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan Kadıköy Esnaf Dayanışma İnisiyatifi gönüllüsü Ekin Can Alıcı, iktidarın esnaflara, “Kendi yağınızla kavrulun” denilerek  sefalete mahkum bırakıldığını söyledi. Alıcı, “Açıklanan yardımla esnafa sadece sadaka verildi. Esnaflar olarak geri dönülmez bir noktaya adım adım ilerliyoruz” dedi.

‘Ölmek de batmak da istemiyoruz’

Basın metnini okuyan Kadıköy Esnaf Dayanışma İnisiyatifi gönüllüsü Aydoğan Dülger de, salgının yayılmasıyla kısıtlamaların kaçınılmaz hale geldiğini dile getirdi. Kısıtlamalarla esnaf ve işçilerin görmezden gelindiğini ifade eden Aydoğan, kısıtlamaların olmasını gerektiğini ancak, etkilenen kesimlerin ise desteklenmesinin altını çizdi. “Yıllarca vergilerini vermiş esnafların hayatta kalması imkansızlaşmış çalışanlar yoksulluğa ve açlığa itilmiştir” diyen Aydoğan, salgın nedeniyle ölmek istemediklerinin söyleyerek, “Yapılan nakdi ücret destekleri çalışanlara yetmemekte, bizlere verilen ise bırakın 1 ayı 15 günlük kapalı dükkan giderlerini bile karşılamamaktadır. Ölmek de batmak da istemiyoruz demekten biz ne kadar yorulmadıysak, bizleri buna reva görenler de bir o kadar acı tablodan yorulmamış durumdadır” diye belirtti.

‘Vergiler silinmeli’

Aydoğan, yaşadıkları mağduriyete karşı taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

*Kira ödemeleri durdurulmalıdır. Sadece dükkan değil nakdi ücret desteği alan herkesin ev kirası ödemeleri de durdurulmalıdır. Mecliste pandemi sürecinde kira bedellerinin indirilmesine dair yasal düzenleme yapılmalıdır.

*Stopaj vergileri iptal edilmelidir

*Pandemi dönemi boyunca ortaya çıkan bütün vergiler silinmelidir.

*Elektrik, su, doğalgaz gibi faturalardaki vergiler kaldırılmalıdır.

*Esnafa sıfır faiz ile bir yıl ödemesiz gider karşılama kredisi verilmelidir.

*Çek ödemlerinin ötelenmesine dair yasal düzenleme yapılmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here