Kadıköy Dayanışma Ağı’ndan valiliğe yanıt: Dayanışmanın rahatsız ettiğini biliyoruz

İstanbul’da Valiliği’nin “açık alanlarda yemek dağıtılmasını uygun görmediğine dair” açıklamasına, yoksul yurttaşlarla dayanışmada bulunan Kadıköy Dayanışma Ağı gönüllüleri, “egemenlerin dayanışmadan ve birliktelikten rahatsız olduğunu biliyoruz” yanıtı verdi. 

İstanbul Valiliği, 15 Ocak’ta “Meydan, park-bahçe ve cadde gibi açık alanlarda yemek dağıtılması, başta sağlık şartları olmak üzere, temizlik ve sosyal mesafe açısından uygun görülmemektedir” açıklaması yaptı. Yemek dağıtımı yapacak kurumların ihtiyaç sahiplerinin evlerine gitmesi tavsiyesinde bulunulan açıklamada, ayrıca “Konuyla ilgili olarak kaymakamlıklarımız, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarımız bilgilendirilmiştir. Güvenlik güçlerimiz konuyu hassasiyetle takip edecektir” ifadelerine yer verildi.

Valiliğin açıklamasını, pandeminin başladığı günden bu yana sokakta yaşayan evsizlere ve yoksullara sıcak yemek dağıtan Kadıköy Dayanışma Ağı gönüllüleriyle konuştuk.

Salgın bahanesi 

Melis Akyürek, valiliğin açıklamasının çok net olmadığını belirterek, toplu taşıma ya da işyerlerinde yurttaşların fiziksel mesafeye dikkat edemediğini söyledi. Akyürek, “Dolayısıyla burada salgın koşullarının bahane edildiğini tahmin ediyoruz. Salgın koşullarına dikkat ederek sıcak yemekleri ihtiyaç sahiplerine, sokakta yaşayan dostlarımıza ulaştırmaya devam edeceğiz. Bu bizim için bahane ya da engelleme olmayacaktır” dedi.

Yetkililerin rahatsızlığı 

“Sadece dayanışmıyoruz aynı zamanda yoksulluğa dikkat çekiyoruz” diyen Akyürek, “Aslında sokakta insanların yaşadığını ve onların sıcak yemeğe ihtiyacı olduğunu anlatıyoruz.  Yaptığımız bu dikkat çekme durumunun da hoşlarına gitmediğine eminiz” ifadelerini kullandı. Kapitalist sistemin bireyi yalnızlaştırdığını ifade eden Akyürek, şöyle dedi: “Dayanışmadan ne kadar korktuklarını Gezi direnişi zamanında gördük. Bu onların bilmedikleri bir şey. Ama bizim en iyi bildiğimiz şeylerden bir tanesi. Dayanışmayla başa çıkmak çok kolay bir şey değil. Dayanışma satın alınabilecek ya da zorla yaptırılacak bir şey değil. Bizler için dayanışma bir değerdir. Dayanışmaya her türlü koşulda devam edeceğiz.”

Yurttaşlara dayanışma ağlarının gönüllüsü olma çağrısında bulunan Akyürek, “Bugün ve gelecekte dayanışma ağlarına ihtiyacımız olacak. Dayanışma yaşatır diyoruz” diye belirtti.

Dayanışma sürecek 

Serdar Bal ise, kendi yaptıkları gibi çeşitli sivil toplum kurumlarının da yemek dağıtımı yaptığına dikkati çekerek, iktidar sahiplerinin bu faaliyetlerden rahatsız olduğunu vurgulayarak, “Dayanışma ağlarının yapmış olduğu faaliyetleri bir nebze olsun sekteye uğratmak için böyle bir karar çıkardılar” dedi. Yaptıkları faaliyetlerin meşru olduğunu ifade eden Bal, sokakta yaşayan yurttaşların durumunu vurgulayarak, “Kendi üzerlerine düşen görevi yapmadıkları gibi bir de gönüllülerin yaptığı dayanışma faaliyetlerini yasaklıyorlar. Biz hijyen kurallarına ve fiziki mesafeye uyuyoruz. Bizi engelleyemeyecekler. Dolayısıyla çalışmalarımız sürecek. Ezilenlerin kendi aralarındaki dayanışma egemenleri rahatsız ediyor. Herkesi, ağımızın yakınlarında ise desteğe değillerse de bulundukları yerlerde benzer faaliyetleri örgütlesinler” çağrısında bulundu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here