Kabine toplanıyor, yeni koronavirüs yasakları gelebilir

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi artan koronavirüs vakalarına karşı alınacak önlemleri de görüşmek üzere toplanıyor. Toplantıdan bazı yeni yasakların çıkması bekleniyor
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 15.30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Kabine toplantısında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili son durum ile yeni tedbirler alınıp alınmayacağının gündeme gelmesi bekleniyor.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da bir sunum yapması öngörülen toplantıda, Kovid-19 tedbirleri, artan vaka ve ölüm sayıları ile son durumun masaya yatırılacağı tahmin ediliyor.
Ara tatil dönemine giren okulların tatil sonrasındaki durumunun da toplantıda gündeme gelmesi öngörülürken, vaka sayılarının yeniden artmaya başlamasıyla restoranların hizmet saatleri, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanması gibi tedbirlerin genişletilip genişletilmeyeceği, ayrıca yeni tedbirler alınıp alınmayacağı gibi konuların da ele alınması bekleniyor. Yerli aşı çalışmalarında gelinen aşamanın da toplantının gündem maddeleri arasında yer alacağı öngörülüyor.
Önceki kabine toplantısında kamu ve özel sektörde esnek çalışmanın teşvik edilmesi kararlaştırılmış, paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, kuaför, düğün salonu, yüzme havuzu, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri iş yerlerinde hizmetlerin saat 22.00’de sona ereceği karara bağlanmıştı.

Yeni kapatma kararları çıkabilir

Dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplanmış ve yeni somut tedbirler alınması gerektiği belirtilmişti. Bugünkü kabinede Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda bazı yeni kararlar alınabileceği konuşuluyor. Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, sosyal medya hesabından Bilim Kurulunun tedbirler kapsamında önerilerini paylaştı.
Işık’ın “Bilim Kurulu’nun tavsiyelerinin bazıları” başlığıyla paylaştığı tedbirler arasında şunlar yer aldı:

  • Eğlence mekanları ve kıraathanelerin tamamen kapatılması
  • Restoranların tamamen paket servise geçmesi (ya da HES koduyla sınırlı müşteri alınması)
  • Okulların tatilinin uzatılması
  • Bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağı

BERAT ALBAYRAK’IN İSTİFASI SONRASI İLK TOPLANTI

Öte yandan bugünkü toplantı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kabineden istifa edip yerine Lütfi Elvan’ın getirilmesinin ardından gerçekleşecek ilk kabine toplantısı olacak.