İzmir’de kafe-bar emekçileri: “Pandemi kriz yoksulluk, hesabı biz ödemeyeceğiz”

İzmir’de kafe-bar emekçileri, “Kısa çalışma ödeneği uzatılsın, emekçilere insanca bir gelir sağlansın” diyerek eylem yaptı

İzmir’de Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması, Turizm İşçileri Dayanışması, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası ve Kent Emekçileri Dayanışması üyeleri, “Kısa çalışma ödeneği uzatılsın, emekçilere insanca bir gelir sağlansın” diyerek basın açıklaması yaptı. “Eğer acil bir durum varsa, tedbiri anında alın. Ramazan ayını neden bekliyorsunuz?” diye soran kafe bar emekçileri, “Yayılımı artıran neden kafe barlar değil, yoksulluktur, ulaşım zorluklarıdır, patronların kârı uğruna emekçilerin her gün ölümle burun buruna işe gidip gelmek zorunda kalmalarıdır” dedi.

“Pandemi kriz yoksulluk, hesabı biz ödemeyeceğiz”

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kafe-bar emekçileri “Pandemi, kriz, yoksulluk.. Hesabı biz ödemeyeceğiz” yazılı pankart açarak sık sık “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı.

Kitle adına basın açıklamasını okuyan Derya Emrem, “İş yerlerinin kapanması demek, bir gelirimiz olmadan yaşamak zorunda kalmamız demek, sosyal güvencemizin olmaması demek, çalışanları yoksulluğa mahkûm etmek demek. Milyonlarca insanın içinde olduğu bir sektör yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, işçiler ise açlıkla karşı karşıya. Hükümet ve Bilim Kurulu bu yoksulluğu, bu açlığı görmezden geliyor” dedi.

“Yayılımı arttıran kafeler değil, yoksulluktur”

Yeni açıklanan tedbirler doğrultusunda kafe-bar ve restoranların Ramazan ayı boyunca kapalı olması kararına değinen Emrem, “30 Mart tarihindeki vaka sayısı 37 bin 303, eğer acil bir durum varsa, tedbiri anında alın. Ramazan ayını neden bekliyorsunuz? İş yerlerini sadece Ramazan ayında kapatmak ideolojik bir yaklaşımdır. Kabul edilemez” diye konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

Koronavirüsün yayılma hızı yoksulluğun ve eşitsizliğin olduğu bölgelerde çok daha yüksek olduğunu ifade eden Emrem, “Yayılımı artıran esas neden, kafeler ve lokantalar değil. Yayılımı artıran yoksulluktur, ulaşım zorluklarıdır, patronların kârı uğruna emekçilerin her gün ölümle burun buruna işe gidip gelmek zorunda kalmalarıdır” dedi.

“Krizin faturası emekçilere yüklendi”

İnsanların geçim sıkıntısından dolayı yaşamlarına son verdiğini söyleyen Emrem, “Hükümet, yandaşlarının yüz milyonlarca liralık borçlarını iptal etmekte bir sakınca görmüyorken, ısrarla işçiler ve işsizler için gerekli maddi yardımları yapmaktan imtina ediyor. Pandemi bahanesiyle ekonomik krizin faturası üzerlerine yıkılarak sefalete itilen emekçiler, bir yıldır artan geçim sıkıntısıyla boğuşuyor, hayatta kalmaya çalışıyor” diye ekledi.

“SGK ödemeleri yıl sonuna kadar uzatılsın” 

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını talep ettiklerini ifade eden Emrem, “Tekrar ediyoruz: Sektörümüz için kısa çalışma ödeneğini ve ücretsiz izin nakdi desteğini yıl sonuna kadar uzatın. İşten çıkarma yasağını sektörümüz açısından yıl sonuna kadar uzatın. Aksi taktirde kitlesel bir işsizlik söz konusu olabilir. Sektörümüzdeki esnafların 2020 yılında tahakkuk eden vergi ödemeleri terkin edilmeli, SGK ödemeleri de yıl sonuna kadar uzatılmalıdır” dedi. Emrem sonra olarak mücadele çağrısında bulundu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here