İzmir'de Çiğli; İstanbul'da Eyüp dayanışma ağları yola çıktı

Korona virüs (Kovid -19) pandemisiyle ilgili yaşanan zorlukları birlikte aşmak için toplumun el birliğiyle hareket etmesini amaçlayan dayanışma ağları kurulmaya devam ediyor. Eyüp ve Çiğli’de kurulanlar yola koyulanlardan ikisi.

Ulaştığımız gönüllülerle kısa bir sohbet ettik. Amaçladığımız onların yola çıkışını direnişteyiz okurlarına ulaştırmak. Çünkü dayanışma ağlarının da dediği gibi: “Dayanışma yaşatır.”
Hem Çiğli Dayanışma Ağı hem de Eyüp Dayanışma Ağı yeni kurulan örgütlenmeler olduğu için sahadaki faaliyetler konusunda çok ilerlemiş değiller.
Konuyla ilgili Eyüp Dayanışma Ağı gönüllüsü Deniz “Salgın sürecinde henüz yeni kurulmuş bir dayanışma ağıyız; henüz pratik faaliyete başlamadık ve kurulma süreciyle ilgili çalışmalar yürüttük daha çok. Bundan sonra ki süreçte daha fazla pratik çalışma örgütlemeyi planlıyoruz. Dayanışma ağı üyeleriyle daha çok whatsapp gibi sosyal medya ağlarıyla iletişim kuruyoruz.” ifadelerini kullanırken Çiğli Dayanışma Ağı gönüllüsü de paralel bir yanıtla: “Çiğli dayanışması yeni kurulan bir dayanışma grubu. Şuanda daha fazla gönüllüye ulaşmaya çalışıyor. Salgın yüzünden sokağa çıkamayan özellikle yaşlılara market ve eczane alışverişleri konusunda destek olmayı, hayvanların su ve mama ihtiyaçları konusunda destek sağlamayı, maske kolonya gibi önlem materyallerine ulaşamayan kişilere temin etmeyi hedefliyor. Ve gönüllülerle yapılabilecek ekstra faaliyetlere de açık, örneğin online konser, ders, atölye çalışmaları.” diyerek planlarını anlattı.
İhtiyaç sahiplerine kendi çevrelerinden başlayarak ulaşmayı hedeflediklerini belirten Deniz, bu konuda muhtarlardan da destek almaya çalıştıklarını belirtti. Çiğli Dayanışma Ağı ise Çeşitli mahallelerde var olan arkadaşları aracılığı ile dayanışma ağını  daha fazla duyurarak ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.
Gönüllüler bu süreçte mümkün olan azami ölçüde önlem aldıklarını ve temas etmemeye, hijyen ve koruyucu önlemlere özellikle dikkat ettiklerini belirtti. Bu konuda hekim örgütlerinin yönergeleri ve bilim insanlarının önerilerini de takip ettiklerini ve bunları mümkün olduğunca uygulamaya çalışacaklarını belirttiler.

“Bu durum işçi sınıfı açısından bir tehdittir”

Eyüp Dayanışma Ağı’nın “İnsanların korku haliyle hareket ettiğini ve buna bağlı olarak bazı durumlarda çekingen davrandığını gözlemliyoruz. Bu da sürecin doğal bir sonucudur.” ifadesini farklı zamanlarda konuşsak da Çiğli Dayanışma Ağı : “Devletin önlemlerinin ve müdahale mekanizmalarının yeterli olduğunu düşünmüyoruz yeterli olsaydı zaten böyle sivil ağlar kurma ihtiyacı hissetmezdik.” sözleriyle tamamlıyor.
Eyüp Dayanışma Ağı da devletin bu süreçte aldığı önlemlerle ilgili benzer fikirlerini: “Hayır devlet yeterli ve gerekli önlemleri almıyor. Sürecin devlet açısından içinden çıkılmaz bir hal alacağını düşünüyorum. İşçiler yaşamlarını devam ettirmek için harekete geçmek zorundadır. Bu durum işçi sınıfı açısından bir tehdittir.”
Virüsün daha fazla yayılacağını, vaka ve ölüm sayılarının artması ihtimaline dair endişesini paylaşan Çiğli Dayanışma Ağı gönüllüsü önlem almanın ve dayanışmanın artmasına vurgu yapıyor.
Eyüp Dayanışma Ağı’ndan Deniz de süreçle başa çıkmak açısından geniş ve aktif bir ağ kurmayı ve dayanışmayı büýütmeyi hedeflediklerini; daha fazla gönüllüye ulaşarak dayanışmayı daha fazla büyütebileceklerini öngörüyor.