İzmir’de avukatlar duruşmalara katılmayacak

Salgın gerekçesiyle genel kurullarının ertelenmesi kararına tepki gösteren İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, “ülke demokrasi tarihine vurulmuş kara bir leke” olarak nitelediği karara karşı baro üyelerinin 15 Ekim’de duruşmalara katılmayacağını aktardı
İzmir Barosu, 17-18 Ekim tarihlerinde yapmayı planladıkları genel kurullarının İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe gösterilerek 1 Aralık’a ertelenmesi kararını adliye binası önünde gerçekleştirdiği oturma eylemiyle protesto etti. Baro Başkanı Özkan Yücel ve çok sayıda avukatın katıldığı eylemde “Savunma Susturulmaz” pankartı açıldı.
Eylemde konuşan Baro Başkanı Özkan Yücel, kararı “Türkiye demokrasi tarihine vurulmuş kara bir leke” şeklinde nitelendirdi. Yücel, “Bu gün bu karara karşı çıkmayanlar, kabullenenler, yarın Türkiye’de genel seçimleri sudan bahanelerle ertelenmesini kabul etmiş durumdadır” dedi. Sandık kaçırmanın seçme ve seçme hakkına vurulmuş darbe olduğunu vurgulayan Yücel, “Kimse aklımızla dalga geçmesin. Bu gün yaşananların salgınla ilgisi olmadığını hepimiz görüyoruz. Ayasofya’yı açanlar ve Giresun’da miting düzenleyenler, pandemi koşullarına bakmaksızın aldığımız onlarca tedbiri yok saydı” diye konuştu.

‘İmzacılar suç işliyor’

Her şeye rağmen genel kurul salonuna giderek, seçme haklarını kullanacakları vurgulayan Yücel, seçimi engelleyen ve kararın altında imzası olan herkesin suç işlediğini kaydetti. Yücel, “Bunu kabul etmek mümkün değildir. İzmir Barosu hiçbir hukuksuzluğa teslim olmadı ve bu günden sonra da teslim olmayacak. Hiçbir zaman susmadık ve biat etmeyeceğiz. Vazgeçemeyeceğiz. 15 Ekim Perşembe günü bütün baro avukatları duruşmalara katılmayacaklar” dedi.