İzmir Valiliği, işkenceye uğrayan mültecilere ‘yasal çerçevede müdahale’ ettiğini savundu

İzmir Valiliği, GGM’de işkenceye uğrayan mültecilere “yasal çerçevede” müdahale edildiğini iddia ederek, mültecileri “olay çıkarmak” ile suçladı. 
İzmir Valiliği, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) 10 Mayıs’ta mültecilere yönelik gerçekleşen işkenceye dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, mültecilerin odalarına girmeyerek görevlilere mukavemet ettiği, kamu malına zarar verdiği ve müdahalenin “yasal çerçevede” yapıldığı iddia edildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “10.04.2021 tarihinde kamu düzenine tehdit oluşturma (Alkol ve uyuşturucu madde etkisi altındayken araç kullanma) nedeniyle işlem gören Suriyeli M. S. isimli yabancı ile kamu düzenine tehdit oluşturma (Başkasına ait kimlik bilgilerinin kullanılması) nedeniyle işlem gören Suriyeli V. E. isimli yabancılar odalarına girmeyi reddetmiş ve görevli personele mukavemet göstermişlerdir. Söz konusu ikinci yabancı, katta bulunan diğer odaların kapılarını açarak odalardaki yabancıları kışkırtmaya çalışmıştır.
Olayı başlatan ve Filistin uyruklu olduğunu iddia eden, kayıtlarımıza Suriye uyruklu olarak geçen V.E. isimli yabancı; koridorda bulunan yangın tüpünü etrafa sıkmış, kamera ve oda kapılarını kırarak, kamu malına zarar vermiştir. Olayın yaşandığı esnada koridorda bulunan tüm yabancıların odalarına geçirilmesini sağlamak amacıyla olaya yasal çerçevede müdahale edilerek durum kontrol altına alınmıştır.
Ayrıca haberlerde yer alan sınır dışı etme kararı ise 6458 sayılı kanunun 54. maddesini ihlal eden tüm yabancılar için alınan bir idari karar olup yabancılara da kendi dillerinde tebliğ edilmektedir.”
Ne olmuştu?
İzmir Harmandalı GGM’de kalan mülteciler, 11 Mayıs’ta odaları basılarak darp edilmişti. Suriye ve Filistinli iki sığınmacının sırt, kol ve bacak bölgelerinde darp izleri Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde alınan Genel Adli Muayene raporuyla tespit edilirken, mülteciler suç duyurusunda bulunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here