İTÜ öğrencileri Ayazağa Kampüsü’nün geleceğinden endişeli

İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü İsmail Koyuncu, geçen günlerde yaptığı açıklamada “2021 yılının İTÜ için bir hamle yılı olacağını” söyledi. Bu hamle yılına dair yapmayı planladıklarından da bahseden Koyuncu’nun İTÜ’nün Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulu’nun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağını açıklaması, öğrenciler tarafından soru işaretleriyle karşılandı.

Birçok öğrencinin Maçka Kampüsü’nün akıbetine ve Ayazağa Kampüsü’ndeki yoğunluğun artacağına yönelik endişeleri sosyal medya ve okul gruplarında hızla yayıldı.

Bunun üzerine bir Twitter’dan açıklama yapan Rektör İsmail Koyuncu, Maçka’daki binanın yoğunluktan dolayı öğrencilere yetmediğini, bu yüzden taşınmasının planlandığını ve binanın İTÜ’de kalacağını, başka bir amaçla kullanılacağını söyedi.

Açıklamada, tarihi binanın kullanımının nasıl şekilleceğine dair detaylı bilgi yer almadı. Öğrenciler, binanın otel ya da AVM olarak kullanılmasından endişeli.

Daha önce benzer örneklerle karşılaştıklarını belirten öğrenciler,  tarihi yapıların ticareti kullanımına açıldığını ve ardından tarihi ve kamusal kimliğinden uzaklaştığını anımsatıyor.

Öğrencilerin tartıştıkları bir değer başlık da dönüşüm konusunda fikirlerinin alınmaması ve sürece dahil edilmemeleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here