İTO, hayatını kaybeden sağlıkçıları andı: “Ölümleri durdurmak için tam kapanma şart”

İstanbul Tabip Odası Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları için anma gerçekleştirdi. İTO, “Ölümleri durdurmak için tam kapanma şart” dedi

İstanbul Tabip Odası (İTO), Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Ümit Erdem için görev yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehzadebaşı Tıp Merkezi’nde önünde anma gerçekleştirildi. “Artık yeter ölümleri durdurmak için tam kapanma şart” pankartı açan sağlık emekçileri Dr. Ümit Erdem’in fotoğraflarını taşıdı.

Anmaya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu üyeleri, Dr. Ümit Erdem ailesi ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Hayatını kaybeden hekimler ve sağlık çalışanları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

“TAM KAPANMA ŞART”

Saygı duruşunun ardından İTO Genel Sekreteri Osman Küçükosmanoğlu yaptığı konuşmada, hayatını kaybeden 85 hekim ve 220 sağlık çalışanı olduğunu aktardı ve sözlerine şöyle devam etti: “Biz başından beri bu salgının yeterince iyi yönetilmediğini, işbirliğinden uzak, salgını yönetmek yerine algı yönetimi içinde olduğunu biliyoruz. Hastanelerde daha çok yatak, daha çok yoğun bakım kurarak salgının kontrol altına alınmayacağını biliyoruz. Ekim ayından itibaren salgın hızla artmaya başladı, kasım ayından itibaren ise bütün ülkede tamamen kontrolden çıktı. Tam kapanma şart, sağlanması mümkün.”

“KOVID-19 MESLEK HASTALIĞI KABUL EDİLMELİ”

“SALGINDA BİR YAVAŞLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Dr. Ümit Erdem’in ailesine, sevenlerine ve çalışma arkadaşlarına baş sağlığı dileyerek sözlerine başladı. Zor günlerden geçtiğimizin altını çizen İmamoğlu, “Bizim 2-3 haftalık kapanma diye çağrı yaptığımız noktada, vatandaşlarımızın, esnafımızın zor durumlarını aşması gereken şey devletimizdir, hükümettir, belediyelerdir. Hep beraber bunu aşabiliriz. Sıkıntılarını maddi manevi göğüsleyebiliriz” diye konuştu. “İstanbul’da şu anki verilerde dâhil olmak üzere ne yazık ki salgında bir yavaşlama söz konusu değil” diyen İmamoğlu, “Bir haftaya aşkın süredir birtakım kısıtlamalar, uygulamalar yapılmaktadır. Buradan gördüğümüz kadarıyla ne yazık ki bir azalma söz konusu değildir. Servisler, yoğun bakımlarda yer bulma konusunda insanlarımız ciddi sıkıntılar yaşıyor, istekleri bize kadar ulaşmakta. Çözüm üretmekte sıkıntı yaşıyoruz, buradan şahidiz. Derhal sıkı bir kapanma ile bu sorunu azaltmalıyız. Vatandaşımız, esnafımız her kim varsa maddi manevi olarak destek vermeli, bu süreci toparlamak zorundayız” dedi. İmamoğlu, Dr. Ümit Erdem’in adını yaşatacaklarını da ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here