İsviçre, Yasemin Çakal’a ‘politik oturum hakkı’ tanıdı

Eski eşi tarafından sistematik şiddete maruz kalan ve ölmemek için özsavunmasını kullanan Yasemin Çakal’a İsviçre’de “politik oturum hakkı” tanındı.

Sistematik şiddet gördüğü eski eşi Özkan Kaymaklı’yı meşru müdafaa hakkını kullanarak öldürdüğü gerekçesiyle 3 yıl tutuklu kaldıktan sonra “Meşru savunmada mazur görülebilecek sınırı aşması sonucunda eylemi gerçekleştirildiği kabul edildiğinden, ceza verilmesine yer olmadığına” kararı ile tahliye edilen Yasemin Çakal’a İsviçre’de “politik oturum hakkı” tanındı.

Tahliye olduktan sonra tehditler almaya devam eden Çakal, İsviçre Göç Bürosu’na sığınma talebinde bulunmuştu. Türkiye’de şiddete uğrayan ve yıllarca cezaevinde yatan Çakal İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğu İsviçre’de bir mülteci kampında yaşıyordu.

Feminist avukatlar duyurdu

Çakal hakkındaki kararı Feminist Avukatlar Twitter’dan duyurdu. Paylaşımda, “Buradaki mahkemelerde kendi hayatına sahip çıktığı için, adeta öldürülmediği için “suçlu” kabul edilen #YaseminÇakal’ın başvurusunda Avrupa’da bir ilk gerçekleşti, İsviçre “adli suç” olarak kabul edilen bir kategoride Yasemin’e politik oturum hakkı tanıdı” denildi.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here