İstismarın yaşandığı kurs halen açık

Ağrı’da bir çocuğun başka bir çocuğun istismarına maruz kaldığı İmam Buhari Yatılı Erkek Kuran Kursu’nun halen açık olmasına tepki gösteren halk, kamuoyunun sessizliğinden yakındı.

Ağrı’da, İmam Buhari Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda kalan bir çocuğun başka bir çocuğun istismarına maruz kaldığı olayının yankıları sürerken, açık olan kursta halen dersler verilmeye devam ediliyor. Duruma tepki gösteren yurttaşlar, kamuoyunun sessizliğinden yakınırken, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise “Bu tür yerler iktidara yakın yerlerdir, bunu herkes biliyor. Onun için AKP üzerinde durmuyor” dedi.
‘HALA AÇIK OLMASI BİZE HAKARET’
Kursun halen açık olmasına tepki gösteren yurttaşlardan Mahmut Çermik, “Ağrı’nın her yerinde kurs açılmış. Her sokak başında, her mahallede bir kurslar var. Bu bize bir hakarettir” diyerek kursun kapatılmasını istedi.
NEDEN HALA AÇIK?
Yurttaşlardan Ferzende Altun ise, “Burada çocuklara tecavüz dersi mi veriliyor. Zaten o hoca da çocuk yaşta. Bu kadar vicdansızlık olur. Bu kurslara karşıyım, maalesef hala açık. Neden bu hala kapatılmadı? Bir bakanın veya bir zenginin çocuğu olsaydı şimdi dünya yıkılmıştı” diyerek, kamuoyundaki sessizliğe tepki gösterdi.
‘KURSLARDA NE EĞİTİMİ VERİLİYOR KİMSE BİLMİYOR’
HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir de durumun AKP’nin 15 yıllık iktidarının sonucu olduğunu söyledi. Ağrı’nın her yerinde benzeri kursların açıldığına dikkat çeken Taşdemir, “Sözde eğitim veriliyor ne eğitimi verildiğini kimse bilmiyor. Bu dersi veren 17 yaşında bir çocuk. Kim bu çocuğa bu görevi vermiş?” diye sordu.
KAMUOYU NEDEN SESSİZ?
Karaman’da Ensar Vakfı’da yaşanan istismar olayını hatırlatan Taşdemir, “Bu tür yerler iktidara yakın yerlerdir, bunu herkes biliyor. Onun için AKP üzerinde durmuyor” dedi. HDP’nin konuya dair Meclis’e önerge verdiğini dile getiren Taşdemir, “Başbakanın cevaplaması amacıyla Meclis’e soru önergesi verdik maalesef hala bir cevap vermediler. Biz bu olayın peşini bırakmayacağız” diye konuştu.
Sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinin sessizliğine anlam veremediklerini vurgulayan Taşdemir, şöyle devam etti: “Ağrı halkına da sesleniyorum neden tepki göstermedi? Bu güne kadar halk tepki göstermeliydi. Yine tüm sivil toplum kuruluşlarının tepki göstermesi gerekiyor. Biz kesinlikle takipçisiyiz bu ve benzeri olayların. Çocuklar ne amaçla, neden bu kurslara alınıyorlar? Amaçları nedir? Bu çok tehlikeli ve vahim bir durumdur. Bu İmam Buhari Kursu’nun halen neden kapatılmadığı AKP’ye sorulmalıdır.”
Dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here