İşten atılan Vestel işçileri için dört farklı şehirde eylem düzenlenecek

Manisa’da bulunan Vestel fabrikasında koronavirüse karşı önlem alınmayarak bine yakın işçinin koronavirüse yakalandığını kaydeden ve önlem alınmasını talep eden kadın işçiler, işten çıkarıldı. Duruma tepki gösteren İşçi Kadın Meclisleri bugün İstanbul ve Konya’da, Cuma günü Samsun ve Çorum’da eylem yapacak
Manisa’da bulunan Vestel fabrikasında koronavirüse karşı önlem alınmayarak bine yakın işçinin koronavirüse yakalandığını kaydeden ve önlem alınmasını talep eden kadın işçiler, işten çıkarıldı. Duruma tepki gösteren İşçi Kadın Meclisleri bugün saat 19.00’da İstanbul’da bulunan Zorlu Center önünde, ve Konya’da Anıt Vestel Bayi önünde, Cuma günü Samsun ve Çorum’da eylem yapacak.

“İşçiler işe alınana kadar destek bekliyoruz”

Konuya ilişkin açıklama yapan İşçi Kadın Meclisleri, “Koronaya karşı önlem istediği için işten atılan iki üyemiz için gerçekleştireceğimiz eyleme tüm basın mensuplarını davet ediyoruz. İşçiler işe alınana kadar tüm kamuoyunun desteğini bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Ne olmuştu?

Manisa’da faaliyet gösteren Vestel elektronik fabrikasında işten çıkarmalar devam ediyor. Koronavirüs salgını sürecinde fabrikada pozitif vakaların artması üzerine işçiler nezdinde oluşan tehlikeye dikkat çekmek ve önlemlerin artırılmasını talep etmek için basın açıklaması yapan İşçi Kadın Meclisleri üyesi Yeliz Kurt, 24 Ağustos’ta işten çıkarılmıştı. Ardından Kurt’un başlattığı hukuki süreçte kendisi için şahitlik yapan mesai arkadaşı Tuğba Esentürk de, tazminat hakkı ödenmeyerek işten çıkarıldı.
İlgili haber:

Vestel yönetimi, Covid-19 için önlem alınmasını isteyen İşçi Kadın Meclisleri üyesi bir işçiyi işten attı