İstanbul’daki mezarlıklarda yer kalmadı

İstanbul’da ‘bulaşıcı hastalık’ nedeniyle yaşamını yitirenlerinin sayısının 15 bini aştığı bilgisini paylaşan İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, mezarlıkların artık yetmediğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, İstanbul’da koronavirüs salgını sürecinde kentte “bulaşıcı hastalık” nedeniyle 15 bin 102 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Cumhuriyet’e konuşan Koç, ölüm sayılarının yaklaşık yarsının son 3 ay içerisinde gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Ölüm sayısı artmadı, aynı gidiyoruz” açıklamasının doğru olmadığını belirtti.

Koç, “Her yıl günlük ortalama 200 cenaze varken, bu yıl Kasım ayında cenaze sayısı 400’ü nasıl buldu, bunu nasıl açıklayacağız? Bir ayda 11 bin 500 kişi yaşamını yitirdi, geçen yılların Kasım ayı ortalaması ise 6 bin vefattı. 2020 yılındaki Kasım ayındaki önceki yıllara göre artan 5 bin 500 ölümün, bir önceki yıla göre iki katı artan cenazelerin bir açıklaması olmalı” diye konuştu.

Kendilerine sadece ön ölüm raporunun geldiğini, bu nedenle sadece ölümlerin “bulaşıcı hastalık” nedeniyle yaşandığının bildirildiğini ifade eden Koç, “Sağlık Bakanlığı’ndaki raporlarda enjeksiyon çeşidi, bulaşıcı hastalıkların neden kaynaklandığı yazar. Onlar da açıklanırsa, bu vefatlardan kaçının Coronavirus kaynaklı, kaçının diğer hastalıklardan kaynaklı olduğu ortaya çıkmış olur” şeklinde konuştu.

Yeni talepte bulunuldu

Alibeyköy, Çekmeköy ve Büyükçekmece’de bulunan gasilhanelerin artık yetmediğini dile getiren Koç, yeni mezarlık talebinde bulunduklarını kaydetti. Koç, “Herhangi bir nakil olmazsa İstanbul’da ölen insanları defnetmek için yıllık ortalama 300-350 dönüm araziye ihtiyaç var. Bulaşıcı hastalık sonrası bu arazi ihtiyacı da iki katına çıktı” dedi.

Sağlıkçılar can veriyor

Bu arada koronavirüs nedeniyle sağlıkçılar da can vermeye devam ediyor. İstanbul’da özel bir hastanede çalışan Uzman Dr. Ertaç Altuner’in de yaşamını yitirmesiyle birlikte koronavirüs nedeniyle yhayatını kaybeden sağlık emekçisi sayısı 242’ye yükseldi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here