İstanbul’da dev dilekçe: Ölmek istemiyorum

KCDP, İstanbul’da bir binaya astıkları dev şikayet dilekçesi ile kadın cinayetlerine dikkati çekerken, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine de tepki gösterdi.
Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle feshedilmesini protesto için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), İstanbul Zincirlikuyu metrobüs durağı yakınındaki bir bina üzerine “Ölmek İstemiyorum” yazılı dev bir şikayet dilekçesi astı.
KCDP, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu dev şikayet dilekçesi için, “Bir kadının ‘Ölmek istemiyorum’ diyerek verdiği yaşam mücadelesinin sadece bir örneği. Kadınlar yaşamak için defalarca dilekçe vermek zorunda kalmasın diye İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayacağız” notunu paylaştı.
YAŞAMAK İÇİN BİNLERCE DİLEKÇE  
Konuya dair platform tarafından yapılan açıklamada, “Bu dilekçenin sahibi kadın gibi her gün onlarca, binlerce kadın bu dilekçeleri veriyor. Hayatta kalabilmek, şiddetten uzak yaşamak için karakollarda, adliyelerde mücadele ediyor” ifadeleri kullanıldı.
ŞİKAYETLER DİKKATE ALINSAYDI…
Şikayetler dikkate alınmadığında kadınların sistematik şiddete maruz bırakıldığının hatırlatıldığı açıklamada, “Bu nedenle de bu devasa dilekçe örneğini herkesin görmesini istedik. İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermek istedik” denildi.
Açıklamanın devamında şunlara yer verildi: “Arzu Aygün’ün 9, Tuba Arslan’ın 23, Nahide Opuz’un 36, Sevtap Şahin’in tam 60 kez resmi makamlara başvurmasına rağmen, koruma talepleri dikkate alınmadı ve şikayetçi oldukları erkekler tarafından öldürüldüler. Bu şikayetler dikkate alınsaydı, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bugün yüzlerce kadının hayatta olabilirdi.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here